Sensacja! Wojciech Nowicki na podium! "Złożyliśmy protest. Będą dwa brązowe medale. Decyzja dziwna, ale sprawiedliwa"

Wojciech Nowicki trzeci, a nie czwarty na mistrzostwach świata w Dausze! Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor sportowy Krzysztof Kęcki, uważali, że sędziowie niesłusznie uznali rzut Bence Halasza, więc złożyli protest. W efekcie Nowicki w czwartek stanie na podium razem z mistrzem świata Pawłem Fajdkiem. - Wojtek dowiedział się od nas pierwszy. Ucieszył się i był zaskoczony - mówi Majewski w rozmowie ze Sport.pl
Zobacz wideo

Czwartek, godzina 19.15 - wtedy na stadionie Chalifa w Dausze zostanie odegrany "Mazurek Dąbrowskiego". Wysłuchają go, stojąc wspólnie, na podium Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.
Fajdek wygrał konkurs młociarzy w wielkim stylu. Wynikiem 80,50 wyprzedził rywali o ponad dwa metry. Srebro zdobył Francuz Quentin Bigot, który uzyskał 78,19 m. Wydawało się, że brąz zdobył Bence Halasz za rzut na 78,18 i że Nowicki z rezultatem 77,69 jest czwartym zawodnikiem mistrzostw.

Polska złożyła protest

Ale późnym wieczorem Tomasz Majewski i Krzysztof Kęcki złożyli protest, twierdząc, że rzut Halasza był spalony. Okazało się, że Węgier faktycznie delikatnie przekroczył linię koła. Decyzja? Będą dwa brązowe medale. Jury znalazło salomonowe rozwiązanie. Oddajmy głos Majewskiemu. - Po kolei. Protest złożyliśmy z Krzyśkiem Kęckim, dyrektorem sportowym PZLA. O medalu Wojtek dowiedział się od nas pierwszy. Ucieszył się i był zaskoczony. Halasz też będzie miał medal. To trochę dziwne, ale w pewien sposób sprawiedliwe - mówi Majewski.

- Czy dlatego, że mając zaliczone 78,18 m już w pierwszej kolejce Węgier przez cały konkurs rzucał z przeświadczeniem, że jest na medalowej pozycji, więc siłą rzeczy inne było jego nastawienie (ryzykował, palił kolejne próby) niż byłoby, gdyby wiedział, że próbę unieważniono i musi dalej atakować podium?
- Tak, o to chodzi. Wojtek zgodnie z przepisami uzyskał trzecią odległość, ale Halasz gdyby wiedział, że jego próba jest spalona, rzucałby później inaczej. Dlatego będą dwa brązowe medale - wyjaśnia Majewski.

Wkrótce po rozmowie z wiceprezesem i dyrektorem PZLA Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) oficjalnie poinformowało, że konkurs młociarzy ma dwóch brązowych medalistów.

Oficjalna decyzja o przyznaniu brązowego medalu MŚ w Dausze Wojciechowi NowickiemuOficjalna decyzja o przyznaniu brązowego medalu MŚ w Dausze Wojciechowi Nowickiemu IAAF

Więcej o: