Złoty medal Fajdka, zmienne szczęście Polaków [PODSUMOWANIE 6. DNIA]

Za nami 6. dzień lekkoatletycznych mistrzostw świata w Katarze, zdecydowanie najlepszy, ze względu na złoty medal Pawła Fajdka. Pozostali Polacy aż tyle szczęścia nie mieli.

Szósty dzień lekkoatletycznych mistrzostw świata przyniósł niewiele startów Polaków. Najwięcej emocji niósł za sobą finał rzutu młotem mężczyzn, w którym Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki walczyli o medale. Oprócz nich, walczyły także panie w eliminacjach pchnięcia kulą i rzutu dyskiem, Paweł Wiesiołek rozpoczął zmagania w dziesięcioboju, a Joanna Linkiewicz biegła w półfinale biegu na 400 metrów przez płotki.

Piotr Lisek i Joanna Fiodorow rozpoczęli zdobywanie medali w lekkoatletycznych mistrzostwach świata. Zobacz podsumowanie pierwszych startów Polaków

Zobacz wideo

Fajdek znaczy dominator

Paweł Fajdek już w 1. rzucie objął prowadzenie w finale rzutu młotem. Potem powiększał swoją przewagę, a każdy z czterech zmierzonych rzutów dałby mu zwycięstwo. Tym samym po 4. raz z rzędu został mistrzem świata. Wojciech Nowicki tak dobrze nie rzucał, a wynik 77,69m dał mu 4. miejsce. Młot po jednej z prób wylądował przed tuż przed linią 80. metra, jednak Polak wypadł z koła, przez co rzut nie mógł zostać uznany.

Zmienne szczęście Polek w eliminacjach

Dwie Polki rywalizowały w eliminacjach pchnięcia kulą kobiet. Paulina Guba z wynikiem 18,04m zajęła 12. miejsce, ostatnie premiowane awansem do finału. Klaudia Kardasz osiągnęła 17,79m, przez co została sklasyfikowana na 15. miejscu. Jeszcze słabiej wypadła Daria Zabawska, która w eliminacjach rzutu dyskiem osiągnęła 57,05 metra, zajmując 22. lokatę. Do awansu potrzebne było 62,25 metra.

Joanna Linkiewicz dała z siebie wszystko w półfinale biegu na 400 metrów przez płotki. Jej wynik, 55,38, który jest jej najlepszym osiągnięciem w obecnym sezonie, dał jej 6. miejsce w jej biegu. Tym samym nie udało jej się wywalczyć awansu do finału rywalizacji.

Paweł Wiesiołek rozpoczął zmagania w dziesięcioboju. Polak najlepiej poradził sobie w pchnięciu kulą (6. miejsce) i biegu na 100 metrów (8. miejsce). Znacznie słabiej wypadł w skoku w dal (20. miejsce), skoku wzwyż (16. miejsce) i biegu na 400 metrów (16. miejsce). Po pierwszym dniu Polak jest klasyfikowany na 12. miejscu (4150 punktów). Prowadzi Kanadyjczyk Damian Warner (4513 punktów).

W środę rozdano trzy komplety medali

W środę odbyły się trzy finały. Oprócz finału rzutu młotem, rozdane medale także w biegu na 200 metrów kobiet oraz na 110 metrów przez płotki mężczyzn. Wśród sprinterek, najlepsza okazała się Brytyjka Dina Asher-Smith, która wynikiem 21,88 poprawiła rekord Wielkiej Brytanii. Srebro zdobyła Amerykanka Brittany Brown, a brąz Szwajcarka Mujinga Kambundji. Wśród płotkarzy najszybszy był Amerykanin Grant Holloway, który pokonał Siergieja Shubenkova, rywalizującego pod neutralną flagą, oraz Francuza Pascala Martinot-Lagarde'a.