Dafne Schippers znów jest wieloboistką. Ale czy wciąż na medal?

Na MŚ 2013 miała brąz w siedmioboju, a już na MŚ 2015 srebro na 100 i złoto na 200 metrów. Medale wielkich imprez zdobywała też w skoku w dal i w sztafetach. - Mam nadzieję, że inne zawodniczki z Europy uwierzą, że nie jesteśmy bez szans - mówiła po największych triumfach. Na MŚ w Dausze Dafne Schippers też walczy. Ale coraz mocniej poza bieżnią.

W niedzielę Dafne nie pobiegła w finale 100 metrów i nie wiadomo było czy stanie na starcie 200 metrów. Eliminacje zaczynają się już w poniedziałek, a ona ma kłopoty z przywodzicielem. Wierzyła, że miną, ale nie zdążyła wydobrzeć. Odpuszczając "setkę" na pewno postąpiła słusznie. Jej najlepszy tegoroczny wynik to 11,04 s, a na medal trzeba było pobiec 10,90. To w tym roku dla Dafne bariera nie do przejścia.

Zobacz asystę polskiego pomocnika w meczu z Interem:

Zobacz wideo

I to dziwi, bo Dafne do historii wbiegła z tak zaskakującą lekkością, że aż trudno było ją uchwycić. Dopiero w czerwcu 2015 roku ogłosiła, że przestaje być wieloboistką i stawia na sprinty, a już dwa miesiące później została ich królową. - Niestety, nie mogę dalej walczyć ze swoim ciałem. W skoku w dal i wzwyż za bardzo dokuczają mi kolana, a w sprintach nic mnie nie boli - tłumaczyła, wyraźnie żałując. Nawet gdy w 2014 roku została mistrzynią Europy na 100 i 200 metrów, powtarzała, że ciągle jest wieloboistką.

Dostała most, została ostatnią nadzieją

Na MŚ w Pekinie spisała się tak, że odwrotu już nie było. Srebro na 100 i złoto na 200 metrów uczyniły z niej gwiazdę imprezy. Miała 23 lata i w dorobku medale wszystkich kolorów z MŚ. Brąz zdobyła dwa lata wcześniej, w 2013 roku w Moskwie, w siedmioboju. Na rok przed igrzyskami w Rio Holenderka była jak ostatnia nadzieja białych. Spodziewano się, że przez lata będzie rządziła w świecie, w którym od lat panowały czarnoskóre biegaczki z Jamajki i USA.

- Po Pekinie wszystko się zmieniło. Musiałam przyzwyczaić się do tego, że na ulicach mojego miasta ludzie ciągle chcieli ze mną rozmawiać i robić sobie wspólne zdjęcia. W Utrechcie, gdzie mieszkam, moje nazwisko dostał most. W Holandii mówią, że to najważniejszy most w kraju - opowiadała Dafne dwa lata temu w Londynie. Tam zdobyła drugie z rzędu złoto MŚ na 200 metrów. Tam poprawiła sobie humor po Rio. Bo srebrny medal olimpijski jej nie ucieszył. Po finiszu przegranym z Elaine Thompson zdjęła kolce i cisnęła nimi w złości.

Co blokuje jej ogień?

Ostatnią mistrzynią olimpijską na 200 m z Europy jest Marie-Jose Perec. Francuzka wygrała igrzyska w Atlancie w 1996 roku. Dzisiaj, na 10 miesięcy przed igrzyskami w Tokio, nikt nie postawiłby na to, że Schippers będzie kolejną.

Ducha walki Holenderka nie straciła. W Dausze było o niej głośno, gdy komentowała warunki hotelowe zapewnione przez organizatorów mistrzostw. 

Swoje niezadowolenie wyraziła też a propos przedziwnie umiejscowionych kamer, które odbierają zawodniczkom intymność.

Na bieżni Dafne też stara się mieć ogień, ale blokują go coraz liczniejsze kontuzje. W marcu w halowych ME w Glasgow walkę o złoto przegrała z naszą Ewą Swobodą. Kilka dni przed mistrzostwami spadła ze schodów, startowała mimo bólu kręgosłupa. Teraz walczy z przywodzicielem i chociaż ciągle jeszcze jest młoda - w czerwcu skończyła 27 lat - to przeróżnymi urazami na pewno jest już zmęczona.

To już jest koniec?

Mistrzostwa w Dausze są pierwszymi od lat, na których Schippers nic sobie nie wywalczyła. Na w Moskwie pojechała jako 21-latka i wzięła brąz. Wtedy medale zdobywała jeszcze w dwóch sportowych światach - w dorosłym miała podium MŚ w siedmioboju, a w juniorskim była mistrzynią Europy na 100 m i brązową medalistką w skoku w dal. Dwa lata później była już światową, złoto-srebrną gwiazdą sprintu. Następnie z igrzysk przywiozła srebro, a z MŚ 2017 w Londynie złoto na 200 m i brąz na 100.

Nawet ubiegłoroczne mistrzostwa Europy, nie do końca udane, bo królową sprintu została Brytyjka Dina Asher-Smith (wygrała 100 i 200 m) Schippers skończyła ze srebrami na 200 m i w sztafecie 4x100 m oraz z brązem na 100 m.

Ciekawe, jak bardzo po porażce w Katarze Holenderka będzie zmotywowana, by pokazać, że mylą się ci, którzy za chwilę ogłoszą, że to jest jej koniec.

Więcej o: