Rosja wykluczona z lekkoatletycznych mistrzostw świata w Katarze!

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) podjęło decyzję w sprawie występu rosyjskich lekkoatletów w rozpoczynających się w piątek mistrzostwach świata. Zgodnie z nią Rosjanie nie wystartują w Katarze.

Minister sportu Witold Bańka w "Wilkowicz Sam na Sam"

Zobacz wideo

Rosyjscy lekkoatleci zostali wykluczeni z rozpoczynających się w piątek mistrzostw świata w katarskiej Dausze. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) podjęło taką decyzję po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów dostarczonych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Znaczny wpływ na podjęcie tej decyzji mogły mieć także nowe fakty przedstawione przez niemieckiego dziennikarza telewizji ARD, Hajo Seppelta.

Rosjanie wystąpią, ale pod specjalnymi warunkami

"Należy powiedzieć wprost, że Rosja nie spełniła postawionych jej wymagań odnośnie do kontroli antydopingowych" - powiedział Rune Andersen, norweski szef zespołu powołanego do zbadania tej sprawy. W Dausze wystąpi zaledwie 29 sportowców z Rosji, którzy nigdy nie wzbudzili podejrzeń odnośnie stosowania niedozwolonych środków. Będą jednak oni startować pod neutralną flagą.

IAAF jest obecnie jedyną federacją na świecie, która podtrzymuje zawieszenie rosyjskich sportowców od 2015 roku. Rosyjscy lekkoatleci nie mogli wystąpić z tego powodu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, poza Darią Kliszyną mieszkającą w USA. Rosjanka wystartowała jednak pod neutralną flagą.