Sport.pl

PKOl nie wyraził zgody! Polka nie wystąpi w barwach USA na igrzyskach w Tokio

Aleksandra Shelton (Socha) nie wystąpi w barwach USA na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego przychylił się do stanowiska Polskiego Związku Szermierczego i nie wyraził zgody na skrócenie okresu karencji - poinformował w środę PKOl.
Zobacz wideo

37-letnia Aleksandra Shelton - bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Socha - to wielokrotna mistrzyni Polski, dwukrotna mistrzyni Europy, brązowa medalistka mistrzostw świata, a także olimpijka z Aten, Pekinu, Londynu oraz Rio de Janeiro. W ubiegłym roku po raz drugi wyszła za mąż - za Amerykanina - i postanowiła przenieść się za ocean. W związku z posiadaniem podwójnego obywatelstwa we wrześniu poinformowała Polski Związek Szermierczy, że chce zmienić barwy narodowe. Z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie zwróciła się do polskiej federacji jej amerykańska odpowiedniczka.

Trzyletnia karencja

Początkowo Polski Związek Szermierczy wyraził zgodę na taki ruch w zamian za zwrot kosztów szkolenia zawodniczki od zakończenia igrzysk w Rio de Janeiro do czasu jej rezygnacji z występów w reprezentacji Polski. Po negocjacjach Związek przyjął 185 tys. zł w formie sprzętu sportowego od strony amerykańskiej. Przejęcie sprzętu miało nastąpić po wyrażeniu zgody przez PKOl, który w środę poinformował, że takiej zgody jednak nie wyraża.

W trakcie wymiany korespondencji pomiędzy stronami władze PZSzerm. z dużym zaskoczeniem przyjęły liczne wypowiedzi pani Aleksandry, oskarżające Związek o chęć wyłudzenia ekwiwalentu za szkolenie, brak należytej opieki sportowej i niedostateczne finansowanie przygotowań

- czytamy w oficjalnym komunikacie PKOl. Związek zażądał od Shelton opublikowania w prasie i internecie publicznych przeprosin. Do tego nie doszło, dlatego podjął kroki "w celu wystąpienia do sądu z pozwem przeciwko p. Shelton o naruszenie jego dóbr osobistych". Na sprawie w sądzie się jednak nie skończyło - Związek zrezygnował z wyrażenia zgody na zmianę barw i skrócenie trzyletnie karencji przewidzianej w statucie Międzynarodowej Federacji Szermierczej. 

"Jednocześnie Zarząd jednomyślnie przegłosował (14:0) uchwałę, iż nie może rekomendować Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu decyzji o zgodzie na start pani Aleksandry Shelton w barwach USA w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. Zarząd PKOl w dniu 10 września br. stanowisko Polskiego Związku Szermierczego podzielił" - czytamy na końcu oświadczenia. Shelton w barwach USA wystąpiła w tym roku m.in. w mistrzostwach panamerykańskich, zdobywając w drużynie złoty medal. A także na MŚ w Budapeszcie, gdzie Amerykanki z nią w składzie zajęły siódme miejsce.

Więcej o:
Komentarze (110)
PKOl nie wyraził zgody! Polka nie wystąpi w barwach USA na igrzyskach w Tokio
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 42 razy 18

  Jakie to typowo polskie. Nie mam krowy, ale chcę jeszcze żeby tamtemu zdechła.

 • aldealmi

  Oceniono 24 razy 10

  Bezinteresowna nienawiść - polska specjalność.

 • maciek7783

  Oceniono 28 razy 10

  Zemsta Małych LUDZIKÓW, zawodowych pasożytów za powiedenie prawdy!!!!

  Taka nagroda u schyłku kariery za poświęcenie wiekszości życia sportowi wyczynowemu w barwach Polski, w sporcie w którym nie ma adekwatnej rekompensaty finansowej za poniesiony wysiłek !!!!

  Haniebne ale jakze typowe !!!!! Wstyd !!!

 • felusiak1

  Oceniono 17 razy 9

  Zemsta. Nie przeprosila, nie blagała na koanach o rozgrzeszenie to niech sie smaży.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 22 razy 8

  Ktoś poczuł się szczęśliwy - głupia decyzja, typowo mściwe podejście do tematu.

 • fruqo3

  Oceniono 18 razy 8

  Działacze zachowali się w sposób typowy dla siebie...
  Ale szablistce Sosze - Sheldon tez się lekcja pokory należała.

 • wieczniekontuzjowany

  Oceniono 25 razy 7

  Obrzydliwe działanie związku. Na złość odmrozili sobie uszy.

 • karol1953

  Oceniono 8 razy 6

  A jakie było oburzenie, że kubańczycy nie pozwolili Leonowi startować w polskich barwach.
  No ale przykład trzeba brać od najlepszych :-(((

 • dert4

  Oceniono 5 razy 5

  Socha na każdej olimpiadzie była faworytką i naszą nadzieją medalową.
  I na każdej olimpiadzie klapa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX