PKOl nie wyraził zgody! Polka nie wystąpi w barwach USA na igrzyskach w Tokio

Aleksandra Shelton (Socha) nie wystąpi w barwach USA na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego przychylił się do stanowiska Polskiego Związku Szermierczego i nie wyraził zgody na skrócenie okresu karencji - poinformował w środę PKOl.
Zobacz wideo

37-letnia Aleksandra Shelton - bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Socha - to wielokrotna mistrzyni Polski, dwukrotna mistrzyni Europy, brązowa medalistka mistrzostw świata, a także olimpijka z Aten, Pekinu, Londynu oraz Rio de Janeiro. W ubiegłym roku po raz drugi wyszła za mąż - za Amerykanina - i postanowiła przenieść się za ocean. W związku z posiadaniem podwójnego obywatelstwa we wrześniu poinformowała Polski Związek Szermierczy, że chce zmienić barwy narodowe. Z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie zwróciła się do polskiej federacji jej amerykańska odpowiedniczka.

Trzyletnia karencja

Początkowo Polski Związek Szermierczy wyraził zgodę na taki ruch w zamian za zwrot kosztów szkolenia zawodniczki od zakończenia igrzysk w Rio de Janeiro do czasu jej rezygnacji z występów w reprezentacji Polski. Po negocjacjach Związek przyjął 185 tys. zł w formie sprzętu sportowego od strony amerykańskiej. Przejęcie sprzętu miało nastąpić po wyrażeniu zgody przez PKOl, który w środę poinformował, że takiej zgody jednak nie wyraża.

W trakcie wymiany korespondencji pomiędzy stronami władze PZSzerm. z dużym zaskoczeniem przyjęły liczne wypowiedzi pani Aleksandry, oskarżające Związek o chęć wyłudzenia ekwiwalentu za szkolenie, brak należytej opieki sportowej i niedostateczne finansowanie przygotowań

- czytamy w oficjalnym komunikacie PKOl. Związek zażądał od Shelton opublikowania w prasie i internecie publicznych przeprosin. Do tego nie doszło, dlatego podjął kroki "w celu wystąpienia do sądu z pozwem przeciwko p. Shelton o naruszenie jego dóbr osobistych". Na sprawie w sądzie się jednak nie skończyło - Związek zrezygnował z wyrażenia zgody na zmianę barw i skrócenie trzyletnie karencji przewidzianej w statucie Międzynarodowej Federacji Szermierczej. 

"Jednocześnie Zarząd jednomyślnie przegłosował (14:0) uchwałę, iż nie może rekomendować Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu decyzji o zgodzie na start pani Aleksandry Shelton w barwach USA w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. Zarząd PKOl w dniu 10 września br. stanowisko Polskiego Związku Szermierczego podzielił" - czytamy na końcu oświadczenia. Shelton w barwach USA wystąpiła w tym roku m.in. w mistrzostwach panamerykańskich, zdobywając w drużynie złoty medal. A także na MŚ w Budapeszcie, gdzie Amerykanki z nią w składzie zajęły siódme miejsce.