Ewa Swoboda pobiła rekord życiowy! Nie mogła uwierzyć w swój wynik

Do finału stu metrów w mistrzostwach świata w Katarze zostały cztery tygodnie, a Ewa Swoboda w właśnie miała w Berlinie rekordowe popołudnie: wygrała mityng na Stadionie Olimpijskim w czasie 11,07 s. Swoboda wyprzedziła Brytyjkę Ashę Philip (11.10) i Chinkę Xiaojing Liang (11.13)
Zobacz wideo

Długo to do niej docierało. Nie sprawdziła wyniku od razu, a gdy spojrzała na tablicę, jakby w pierwszym odruchu nie dowierzała. Potem schowała twarz w dłoniach: 11,07, życiówka poprawiona po ponad trzech latach starań. Rekord Polski do lat 23. Szybciej od Swobody przebiegła 100 m tylko jedna Polka: Ewa Kasprzyk w 1986 roku, 10,93. Dotychczasowy rekord życiowy najlepszej obecnie polskiej sprinterki – 11,12 – pochodził z lipca 2016 roku, z mistrzostw świata juniorów w Bydgoszczy.

Ewa Swoboda jednak pojedzie na MŚ?

W 2016, w lutym, ustanowiła też swój rekord życiowy na 60 m, 7,07. W kolejnych sezonach zdarzyło się trochę zawirowań w karierze Swobody, ale w tym roku Polka znów nabrała rozpędu. W hali zbliżyła się do rekordu na 60 m (7,08 w Karlsruhe, halowe mistrzostwo Europy zdobyte z czasem 7,09), a teraz pobiła rekord na 100 m. Ten sezon był dla niej tak długi, a mistrzostwa świata są rozgrywane późno i w trudnym klimacie, dlatego przez pewien czas zastanawiała się, czy lepiej nie odpuścić MŚ w Katarze. Finał setki jest tam dokładnie za cztery tygodnie, w niedzielę 29 września. I teraz, po rozmowach z PZLA, wydaje się już niemal pewne, że Swoboda na mistrzostwa pojedzie.

Więcej o: