Joanna Jóźwik skomentowała decyzję ws. Caster Semenyi. "Na jej miejscu walczyłabym o swoje"

- Wreszcie zapadła jakaś decyzja i wiele biegaczek wie, na czy stoi - przyznała Joanna Jóźwik w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego". Tak polska biegaczka skomentowała decyzję CAS ws. Caster Semenyi. I dodała: - Na jej miejscu walczyłabym o swoje.

Apelacja Caster Semenyi została odrzucona 1. maja przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS). Od 8 maja biegaczki z nadmiarem męskich hormonów muszą go obniżać farmakologicznie. Jedną z tych zawodniczek jest Caster Semenya. - Ucieszyłam się, że w ogóle jakaś decyzja zapadła. Nie chcę mówić, czy jest właściwa, czy niekoniecznie. Po prostu wreszcie zapadła jakaś decyzja i wiele biegaczek wie, na czy stoi - przyznała Joanna Jóźwik.

Zobacz wideo

Caster Semenya i inne zawodniczki z nadmiarem męskich hormonów zapowiedziały apelację. - Zrozumiem je, jeśli tak zrobią. Na miejscu Caster walczyłabym o swoje - powiedziała polska biegaczka, która na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) przyznała, że starty z reprezentantką RPA nie są sprawiedliwe. - Koleżanki mają bardzo wysoki poziom testosteronu, zbliżony do męskiego, stąd ich wygląd i wyniki - mówiła Polka. Później tłumaczyła: - Wszelkie dyskryminacje są mi zupełnie obce.

Przypomnijmy, że w nowych przepisach IAAF pojawiła się kobieca klasyfikacja - zawodniczki z zaburzeniami rozwoju płci (DSD). Badacze zaobserwowali ich przewagę w biegach od 400 m do jednej mili. Ich dominacji nie stwierdzono w sprintach oraz biegach na 5000 m i 10 000 m. Na tych dystansach żadne obostrzenia nie będą obowiązywać.

Joanna Jóźwik jest dwukrotną medalistką mistrzostw Europy. W 2014 i 2015 roku zdobyła brązowe medale w biegu na 800 metrów w Zurychu i Pradze. Ostatnio zmagała się z problemami zdrowotnymi. Caster Semenya przez lata dominowała w biegach na 800 metrów i 1500 metrów. Jest złotą medalistką z biegu na 800 metrów z igrzysk olimpijskich Rio de Janeiro w 2016, oraz srebrną z 2012 roku. Semenya sięgała też po złote medale w biegu na 800 metrów w mistrzostwach świata w 2009, 2011 i 2017 roku. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.