Sport.pl

Apelacja Caster Semenyi odrzucona! Przełomowa decyzja w świecie sportu

Apelacja Caster Semenyi została odrzucona przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS)! Od 8 maja biegaczki z nadmiarem męskich hormonów będą musiały go obniżać farmakologicznie. To przełomowa decyzja w świecie sportu.
Zobacz wideo

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) odrzucił w środę apelację Caster Semenyi ws. przepisów regulujących zasady rywalizacji biegaczek z naturalnie podwyższonym poziomem testosteronu. Od 8 maja biegaczki z nadmiarem męskich hormonów będą musiały go obniżać farmakologicznie. To przełom w świecie sportu. Przypomnijmy, że w maju 2018 roku federacja lekkoatletyczna RPA, w imieniu Semenyi, zaskarżyła do CAS przepisy Międzynarodowego Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) nakazujące zawodniczkom farmakologiczne zbijanie podwyższonego poziomu testosteronu.

W nowych przepisach IAAF pojawi się kobieca klasyfikacja - zawodniczki z zaburzeniami rozwoju płci (DSD). Badacze zaobserwowali ich przewagę w biegach od 400 m do jednej mili. Ich dominacji nie stwierdzono w sprintach oraz biegach na 5000 i 10000 m. Na tych dystansach żadne obostrzenia nie będą obowiązywać.

Caster Semenya cierpi na hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów. Zdaniem IAAF Semeya powinna być klasyfikowana jako mężczyzna, bo poziom testosteronu w jej organizmie jest zbyt wysoki. Zawodniczka z RPA przez lata dominowała w biegach na 800 metrów i 1500 metrów. Jest złotą medalistką z biegu na 800 metrów z igrzysk olimpijskich Rio de Janeiro w 2016, oraz srebrną z 2012 roku. Semenya sięgała też po złote medale w biegu na 800 metrów w mistrzostwach świata w 2009, 2011 i 2017 roku.

Więcej o:
Komentarze (173)
Apelacja Caster Semenyi odrzucona! Przełomowa decyzja w świecie sportu
Zaloguj się
 • wie-gaw144

  Oceniono 51 razy 47

  Teraz kolej na astmatyków!!!

 • kukla.adama

  Oceniono 47 razy 37

  Smutne czasy, w których zwycięstwo logiki i normalności jest przełomem i sensacją.

 • balubalu1

  Oceniono 38 razy 34

  W końcu! Bardzo dobra decyzja. Jeszcze Niech się zajmą kenijskimi "juniorami", wyglądającymi jak 40letni oldboy

 • gr_ub_y

  Oceniono 41 razy 31

  Potrzeba było aż trybunałów, gremiów, kolegiów, by stwierdzić coś co jest oczywiste dla zwykłego człowieka.

  To nie jest baba!

  I nigdy nie będzie babą. A zawodniczki z nim startujące zostały okradzione ze zwycięstw i medali.

 • driftoczenko

  Oceniono 19 razy 19

  Świetna decyzja. Współczuję głęboko hermafrodytom, osobom o niekreślonej płci itd., ale dopuszczenie do rywalizacji taki osób spowoduje, że zdominują one kobiece dyscypliny. Zamiast koncentrować się na sportowej pracy z kobietami i szlifowaniu sportowych kobiecych talentów, działacze będą szukać takich osób.

 • dex_pl

  Oceniono 22 razy 16

  Problem dało się rozwiazać duzo wcześniej. Wystarczyłoby aby w biegach, gdzie bierze udział to coś (a raczej coś tej klasy - bo takich "biegaczek" jest więcej) pozostałe zawodniczki odmówiły startu - po prostu nie biegły, tylko np przeszły dystans, trzymając się za ręce. Jeden taki mityng i więcej organizatorzy by nie zaprosili Semenyi i jej "koleżanek".

 • kloo0000

  Oceniono 14 razy 12

  A co z zabraniem medali?Jakos cicho o tym a przecież chyba wypadałoby w końcu kobiecie te medale przyznac. Bo testosteron swoja droga ale po tej Caster to gołym okiem wiadc ze facet badan nie trzeba

 • brunschwick

  Oceniono 11 razy 11

  Dobra decyzja, ale to wciąż za mało. Efekty kilkunastu lat treningu z wyższym poziomem hormonów, nie znikną. Teoria, że testosteron pomaga tylko w biegach średnich jest śmieszna. Po prostu, to trenerzy takich biegów wymyślili sobie ten sposób na sukcesy i wyszukiwali dziewczyny z takimi zaburzeniami. Teraz pójdą do innych dyscyplin i za kilka lat wybitni naukowcy postawią nowatorską tezę, że może testosteron pomaga też w sprintach,czy skokach.

 • darek638

  Oceniono 11 razy 11

  W sprintach dominacji nie stwierdzono?!
  No to teraz będzie wysyp. Co rozwija
  muskulaturę jak nie testosteron?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX