Sport.pl

Memoriał Skolimowskiej wielkim sukcesem. Święty: Jestem w szoku, że przyszło tylu kibiców

Memoriał Kamili Skolimowskiej okazał się wielkim sukcesem. W szczytowym momencie na Stadionie Śląskim w środowe popołudnie pojawiło się ponad 40 tys. osób! - Jestem w szoku - mówiła Justyna Święty-Ersetić. Zgrzyt był tylko jeden - brak Anity Włodarczyk.

Zawody poświęcone pamięci zmarłej w 2009 roku Kamili Skolimowskiej (mistrzyni olimpijska w rzucie młotem żyła tylko 26 lat, odeszła przedwcześnie z powodu zatoru tętnicy płucnej) do tej pory odbywały się w Warszawie. Po oddaniu do użytku zmodernizowanego Stadionu Śląskiego to Chorzów stał się domem imprezy, tak samo zresztą jak całej naszej lekkoatletyki.

Na trybunach mimo niekorzystnej pory - środowe popołudnie - znalazło się w szczytowym momencie ponad 40 tys. osób. Początkowo organizatorzy podali liczbę 31 tys., ale liczba widzów stale rosła. Wstęp na tę imprezę był darmowy.

Znakomity poziom memoriału Skolimowskiej

I kibice nie mieli na co narzekać. Zobaczyli m.in. kapitalną rywalizację Pawła Fajdka z Wojciechem Nowickim wśród młociarzy, zobaczyli najszybciej biegającą od dwóch lat Ewę Swobodę czy też znakomity występ Caster Semenyi oraz najlepszy wynik w biegu na 100 metrów mężczyzn w tym sezonie w wykonaniu Ronniego Bakera (podsumowanie zawodów tutaj).

Liczne gwiazdy

Na tej imprezie nie zabrakło wielkich gwiazd. To m.in. wspomniani Baker i Semenya, ale również Renaud Lavillenie (skok o tyczce) czy Andrius Gudzius Robert Harting (rzut dyskiem). 

"Jestem w szoku"

- Jestem w szoku, że przyszło tylu kibiców. To nas dopinguje do uzyskiwania jeszcze lepszych wyników - powiedziała po zawodach Justyna Święty-Ersetić, podwójna złota medalista z niedawnych mistrzostw Europy w Berlinie (bieg na 400 metrów i sztafeta na tym samym dystansie).

Jeden zgrzyt

Jedynym zgrzytem była nieobecność Anity Włodarczyk. Polska dwukrotna mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem zdecydowała wycofać się z udziału w tej imprezie. Po tej decyzji organizatorzy zdecydowali o wstrzymaniu sprzedaży biletów i umożliwili kibicom bezpłatny wstęp.

Do czego właściwie doszło? - Konrad Bukowiecki na Instagramie zaprosił kibiców na zawody. "Za dwa dni spotkamy się w Cetniewie na Festiwalu Rzutów Kamili Skolimowskiej. Zapraszam wszystkich, którzy chcą zobaczyć mistrzów lekkoatletyki" - jakoś tak brzmiał ten jego komunikat. Pech chciał, że za tło zaproszenia posłużył mu plakat imprezy. A na plakacie znalazła się m.in. Anita i akurat na jej wizerunku umieszczony był napis - opowiadał ojciec Kamili, Robert Skolimowski.

- Na plakacie są cztery osoby: Bukowiecki, Machałek [Piotr Małachowski], Fajdek i Anita. Na jej postaci znalazła się prostokątna ramka, w której Konrad umieścił tych kilka słów. Anita to zobaczyła i zadzwoniła, żeby powiedzieć, że według niej to jest zachowanie działające na szkodę zawodów i pamięci Kamili. Powiedziała, że nie wystartuje, chyba że zgody na start od nas nie dostanie Bukowiecki. Postawiła nas pod ścianą - mówił Skolimowski.

Mistrzostwa w Chorzowie?

Chorzów już od dawna myśli o zorganizowaniu mistrzostw Europy lub świata. - Ten stadion jest gotowy na każdą imprezę lekkoatletyczną. To najwyższy światowy poziom - powiedział w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" Tomasz Majewski, wiceprezes PZLA, dwukrotny złoty medalista olimpijski w pchnięciu kulą.

- Szybciej zorganizujemy mistrzostwa Europy, choć o to też nie będzie łatwo, bo koszty są ogromne. Same chęci nie wystarczą. Ktoś musi za to zapłacić. No i trzeba wygrać wyścig, bo chętnych nie brakuje. Postaramy się powalczyć o mistrzostwa Europy w 2024 roku. Jesteśmy nowym rynkiem i z niektórymi miejscami nie zwyciężymy. Ja ciągle muszę tłumaczyć ludziom we władzach światowej czy europejskiej lekkoatletyki nie tylko, gdzie jest Chorzów, ale też, gdzie leżą Katowice. Potrzeba paru lat, by goście z zagranicy oswoili się z tym miejscem - twierdzi Majewski. 

Komentarze (68)
Memoriał Skolimowskiej wielkim sukcesem mimo zgrzytu
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 30 razy 22

  Byłem, polecam. Wspaniała atmosfera, wspaniali zawodnicy, wspaniałe zawody.
  I NIE ZAUWAŻYŁEM ŻADNYCH "OFICJELI" Z PIS !!!
  Oby to stało się dobrą tradycją ...

 • maniek1803

  Oceniono 18 razy 16

  Bo lekkoatletyka to królowa sportu, no i ludzie również trochę inni, wystarczy posłuchać w wywiadach panów żużlowców, panów piłkarzyków....poziom mizerny...''bedziemy, walczyć, ble ble ble
  jak sie słucha lekkoatletów, siatkarzy to aż miło, mają coś ciekawego do powiedzenia.....
  o wynikach nie wspomnę

 • pato

  Oceniono 11 razy 9

  Użycie sformułowania: cyt.:"Pech chciał, że za tło zaproszenia posłużył mu plakat imprezy(...)' - jest bardzo niefortunne, sugeruje, że Bukowieckiemu niechcący "tak wyszło", a wystarczy zadać sobie trud, zobaczyć ten plakat i staje się jasne, że użycie tego właśnie plakatu i zakrycie postaci Anity nie jest w żadnym wypadku przypadkowe. I całe to zamieszanie to jest tego buraka wina. A brak reakcji organizatorów na takie zachowanie - przynajmniej dziwne.

 • kpinkara

  Oceniono 23 razy 9

  Gdyby Federacja zmusiła bufona pod nazwą Bukowiecki do przeproszenia Anity, Memoriał byłby bogatszy o jej udział. Co za doopki z tych organizatorów, że dopuścili do tego, by ona w tym właśnie memoriale nie startowała!

 • henrykus1943

  Oceniono 13 razy 7

  Pani Anita miała rację. Dopiero wchodzacy w świat lekkoatleyczny chłystek nie zdobył się nawet na przeprosiny.

 • munaciello

  Oceniono 17 razy 7

  Włodarczyk nie da się zamknąć w jakichś ramach, ona je rozsadza.
  PS A tak serio, to jakieś kompleksy czy rozbuchane ego?

 • ku52

  Oceniono 7 razy 3

  "Pech chciał, że za tło zaproszenia posłużył mu plakat imprezy. A na plakacie znalazła się m.in. Anita i akurat na jej wizerunku umieszczony był napis - opowiadał ojciec Kamili, Robert Skolimowski" - nie pech chciał, ale CHAM chciał: Bukowiecki tak umieścił swój napis, że dokładnie WYMAZAŁ zdjęcie Anity z plakatu. No to Anita nie wystartowała. Skolimowski rżnie głupa, albo po prostu jest gruboskórnym prymitywem. Teraz niech podziękuje Bukowieckiemu, że nie zarobili na biletach. Chamstwo zostało ukarane :-).

 • leoleo

  Oceniono 9 razy 3

  bukowiecki zagrał polakiem/burakiem i dziwił się że anita nie łyknęła...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX