ME Lekkoatletyka 2018. Justyna Święty-Ersetić mistrzynią Europy na 400 metrów!

Zrobiła to! Justyna Święty-Ersetić wygrała finałowy bieg na dystansie 400 metrów na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Berlinie. Druga z Polek Iga Baumgart-Witan zakończyła start na 5. lokacie.

- Wiem, że stać mnie na rekord życiowy, na bieganie poniżej granicy 51 sekund. Trener mi to powtarza, a ja mu wierzę. Mam nadzieję, że sprawię niespodziankę sobie i kibicom – mówiła przed sobotnim biegiem Święty-Ersetić.

I słowa dotrzymała. Polka uzyskała w sobotę swój najlepszy czas w karierze 50,41 s (poprzednio 51,05), co pozwoliło jej wygrać bieg finałowy i powiększyć dorobek medalowy Polski na mistrzostwach Starego Kontynentu. Warto odnotować, że czas Święty jest także najlepszym w tym roku uzyskanym przez zawodniczkę z Europy, a także drugim w historii polskich biegów na tym dystansie.

- Jestem cały czas w szoku, jeszcze to do mnie nie dociera. Chciałam pobiec poniżej 51 sekund, ale nie spodziewałam się aż takiego progresu - powiedziała w rozmowie z TVP zaraz po biegu nowa mistrzyni Europy.

Srebro na 400 metrów zdobyła Greczynka Maria Belibasaki, a brąz Holenderka Lisanne de Witte. Druga z Polek Iga Baumgart-Witan, podobnie jak Święty, ustanowiła swój nowy rekord życiowy - 51,24 s, co pozwoliło jej zakończyć bieg na 5. lokacie.

Reprezentacja Polski zdobyła w Berlinie już siedem medali - cztery złote i trzy srebrne.