Paweł Fajdek zdobył złoty medal 27. Letniej Uniwersjady w Tajpej.

Trzykrotny mistrz świata w rzucie młotem po raz czwarty w życiu stanął na najwyższym stopniu podium podczas uniwersjady.

Fajdek, który na Tajwan przyleciał kilkanaście godzin przed eliminacjami, doskonale sobie poradził z brakiem odpowiedniej aklimatyzacji. W czasie konkursu nie było wątpliwości, że jest zdecydowanie najlepszym zawodnikiem. Wprawdzie pierwszą próbę spalił, a w drugim rzucie uzyskał trzeci wynik, ale w trzecim posłał młot na odległość 79,16 m, co w efekcie dało mu zwycięstwo. W czwartym rzucie osiągnął wynik blisko dwa metry krótszy, a piąty i szósty spalił. Nad drugim w konkursie Białorusinem Pawłem Barejszą miał ponad metr, a nad trzecim Mołdawianinem Sergheiem Marghievem – blisko pięć metrów przewagi.

W sumie polska reprezentacja ma już dziewięć medali – złote krążki zdobyli Paweł Fajdek (rzut młotem, lekkoatletyka) i Aleksandra Zamachowska (szpada, szermierka), srebrne Kacper Majchrzak (200 metrów dowolnym, pływanie), Kamila Pytka (szpada, szermierka), Aleksandra Kowalczuk (+73 kg, taekwondo) i Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą, lekkoatletyka), a brązowe drużyna szpadzistek i florecistek oraz Filip Broniszewski (szpada, szermierka).