Era Usaina Bolta miała zakończyć się kolejnym wielkim zwycięstwem Jamajczyka, ale już półfinał biegu na 100 metrów pokazał, że Bolt może mieć problemy w finale. Jamajczyk awansował z drugim czasem, ale wydawało się, że ma jeszcze spore rezerwy.
Nieudana pogoń
Prezentacja biegaczy odbyła się w iście hollywoodzkim stylu, a całe show skradł owacyjnie witany Jamajczyk. Na twarzy sprintera było widać jednak spory stres i zaniepokojenie. 31-latek wystartował zdecydowanie wolniej niż jego najgroźniejszy rywale, ale próbował nadrobić stratę na dystansie. Gatlin oraz Coleman okazali się szybsi i Usain Bolt musiał zrobić dobrą minę do złej gry, a właściwie kompletnie nieudanego biegu.
Najlepszy na dystansie 100 metrów okazał się Amerykanin Justin Gatlin (9.92 sek.), który ma za sobą dopingową przeszłość. Doskonale pamiętali o tym kibice zgromadzeni na Stadionie Olimpijskim w Londynie, którzy buczeli na zawodnika za każdym razem, gdy tylko pojawiał się na telebimie. Drugie miejsce przypadło innemu Amerykaninowi - Christianowi Colemanowi (9.94 sek.).
Zdobywca jedenastu złotych medali mistrzostw świata oraz jednego brązowego krążka, podziękował swoim kibicom, który w Londynie dali mu sporo wsparcia. Widać było jednak, że Bolt czuje się nieswojo i chętnie zapadłby się pod ziemię.
Wyniki finału biegu na 100 m:
1. Justin Gatlin (USA) 9,92 sek.
2. Christian Coleman (USA) 9,94
3. Usain Bolt (Jamajka) 9,95
4. Yohan Blake (Jamajka) 9,99
5. Akani Simbine (RPA) 10,01
6. Jimmy Vicaut (Francja) 10,08
7. Reece Prescod (Wielka Brytania) 10,17
8. Bingtian Su (Chiny) 10,27
Finał Angeliki Cichockiej
Reprezentantka Polski Angelika Cichocka awansowała do finału biegu na 1500 m lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. Polka zajęła czwarte miejsce w swoim biegu półfinałowym. Wynik mógł być jeszcze lepszy, ale na ostatnich metrach wyprzedziła ją Caster Semenya. Polka uzyskała 4.03,96.
Awansować nie udało się Sofii Ennaoui. Polka popełniła kilka błędów taktycznych i została zamknięta przez swoje rywali. Ennaoui próbowała nadrobić wszystko długim i mocnym finiszem, ale do awansu zabrakło jej dokładnie 0.05 sekundy. Zawodniczka była załamana. - Jest mi wstyd. Nie chce wracać na boisko treningowe, żeby spojrzeć w oczy trenerowi. Zawodniczki mnie wyprzedzały, a ja je zapraszałam przed siebie. Mam mocny finisz, ale końcówkę biegłam już trzecim torem i nie miałam żadnych szans. Jestem załamana - mówiła na antenie TVP.
Finał biegu na 1500 metrów odbędzie się w poniedziałek.
Małachowski bez medalu
Drugiego dnia mistrzostw bardzo liczyliśmy na medal w wykonaniu Piotra Małachowskiego. Polski dyskobol w ostatnim czasie zmagał się z kontuzją pleców, ale wydawało się, że im bliżej mistrzostw świata, tym lepszą dyspozycję prezentuje polski zawodnik. Małachowski rzucał bardzo równo, ale do medalu zabrakło około trzech metrów. Polak skończył rywalizację na piątym miejscu, a jego najlepszy wynik to 65.24 m.
Najlepszym dyskobolem okazał się Andrius Gudzius. Litwin zdobył złoty medal rzucając na 69,21 m. Drugi był Daniel Stahl ze Szwecji, a trzeci Mason Finley ze Stanów Zjednoczonych.
Robert Urbanek zajął siódme miejsce.
Niedzielne starty Polaków:
11:05 - 1. runda 3000 m z przeszkodami mężczyzn (Krystian Zalewski)
11:40 - eliminacje skoku o tyczce mężczyzn (Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski)
12:05 - 1. runda 400 m przez płotki mężczyzn (Patryk Dobek)
12:55 - 1. runda 400 m kobiet (Iga Baumgart, Martyna Dąbrowska, Małgorzata Hołub, Justyna Święty)
15:00 - finał maratonu kobiet (Katarzyna Kowalska, Izabela Trzaskalska)
20:05 - eliminacje rzutu oszczepem kobiet (Marcelina Witek)
20:10 - półfinały 100 m kobiet (Ewa Swoboda)
20:40 - półfinały 400 m mężczyzn (Rafał Omelko)
21:10 - półfinały 110 m przez płotki mężczyzn (Damian Czykier)
21:30 - eliminacje rzutu oszczepem kobiet (Marcelina Witek)
21:35 - FINAŁ pchnięcia kulą mężczyzn (Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk)
22:15 - półfinały 800 m mężczyzn (Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Michał Rozmys)
22:50 - FINAŁ 100 m kobiet (ew. Ewa Swoboda)