Ikona Sportu 2016 czytelników Sport.pl - Oktawia Nowacka

Weganka z żelaza, z uśmiechem biegnąca po olimpijski medal - oto jedna z największych wygranych polskiego sportu w 2016 roku. Pięcioboistka warszawskiej Legii na igrzyska w Rio jechała po cichu, sama w niedawnej rozmowie ze Sport.pl wspominała, że prawie nikt jej nie znał.

Ikona Sportu 2016 - Głosuj! [PLEBISCYT]

Szans na podium nie dawali jej nawet najbliżsi, bo wiedzieli, że jeszcze wiosną chodziła o kulach po operacji stopy. Ta stopa nie pozwoliła jej biegać. A to bieganiem kończy się pięciobój. Oktawia prowadziła od pierwszej do ostatniej konkurencji, na trasie biegu połączonego ze strzelaniem spadła na trzecie miejsce, ale medal obroniła. - W normalnych okolicznościach "Odzia" nie dałaby się wyprzedzić nikomu, bo jest bardzo dobrą biegaczką. Ale od stycznia do początku lipca nie mogła biegać - żałował Zbigniew Katner, trener Nowackiej i wiceprezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego.

Ale Oktawia nie żałuje. Przytomnie zauważa, że gdyby nie problemy ze stopą, pewnie nie przyłożyłaby się aż tak do treningu pływackiego, a i presję nakładałaby na siebie większą. Największa w całej historii nowej gwiazdy naszego sportu jest determinacja. 25-latka ze Starogardu Gdańskiego jako dziecko była utalentowaną biegaczką i pływaczką, ale chcąc trenować obie konkurencje i nauczyć się pozostałych wchodzących w skład pięcioboju musiała wyruszyć do Warszawy, w której zamieszkała bez rodziców, mając tylko 13 lat.

W sporcie została, mimo że lekarze szybko wykryli u niej poważną chorobę kręgosłupa i przekreślali jej marzenia o sukcesach jak ten z Rio.

Zobacz wideo
Ikona sportu czytelników Sport.pl 2016 - Głosuj!:
Karol Bielecki
9%
Koń Caccini
4%
Ciaciuch, Kobus, Springwald, Leszczyńska
0%
Fularczyk-Kozłowska, Madaj
1%
Joanna Jędrzejczyk
4%
Kajetan Kajetanowicz
4%
Robert Lewandowski
18%
Rafał Majka
4%
Piotr Małachowski
0%
Monika Michalik
0%
Mikołajczyk, Naja
0%
Oktawia Nowacka
3%
Michał Pazdan
8%
Agnieszka Radwańska
3%
Marta Walczykiewicz
0%
Anita Włodarczyk
39%
Maja Włoszczowska
3%
Wojciech Nowicki
0%
Więcej o: