Ikona Sportu 2016 czytelników Sport.pl - Robert Lewandowski

Nie wszystko udaje się Robertowi Lewandowskiemu. Marzył o 50 golach w roku kalendarzowym, na połowę grudnia i przed dwoma ostatnimi spotkaniami Bundesligi w grudniu ma trafień "jedynie" 46. W 2015 miał ich 47.

Ikona Sportu 2016 - Głosuj! [PLEBISCYT]

Spójrzmy jednak na to z innej strony: to są dwa takie lata, jakie nie zdarzają się byle którym napastnikom. To są wyniki na miarę najlepszych "dziewiątek" w historii piłki nożnej. Wciąż może nieporównywalne z kosmitami z Argentyny (Leo Messi) czy Portugalii (Cristiano Ronaldo), ale blisko szczytu. Szczytu na który Lewandowski sobie zasłużył.

Dziś śmiejemy się, że dziennikarze głosujący w plebiscycie "France Football" wytypowali Lewandowskiego na 16. miejscu za miniony rok. Jednak wielu kibiców kipiało ze złości, gdy kapitan reprezentacji Polski męczył się na mistrzostwach Europy, krytykowano go za brak goli i słabą formę. A to właśnie we Francji wyszła wyższość Lewandowskiego nad innymi świetnymi piłkarzami. Bo nie każdy w takich chwilach potrafi być liderem, który poświęci ważną część siebie dla drużyny. Tak zrobił napastnik Bayernu, on przyjmował ciosy, gdy w ataku szaleli inni.

Z wewnątrz kadry słychać, że drużyna narodowa "trzyma się na mentalności Lewandowskiego". Co to znaczy? Choćby to, że jego profesjonalizm jest przykładem nie tylko dla dzieci, ale dorosłych i już ukształtowanych zawodników. Kiedy kapitan mówi, że w danym meczu zespół zagrał na 99 proc., choć nie może sobie na to pozwolić, to każdy bierze te słowa do siebie. Nie ma zlituj: żeby cieszyć się ze zwycięstw, trzeba wszystko zwyciężaniu podporządkować. I on jest pierwszy w tej kolejce.

W minionym roku Lewandowski wygrał mistrzostwo i puchar Niemiec, po Euro stał się piłkarzem jeszcze ważniejszym dla reprezentacji, w czterech meczach eliminacyjnych trafił siedmiokrotnie, w Monachium stał się i punktem odniesienia, i najlepiej zarabiającym zawodnikiem. W zamierzeniu szefów klubu ma być ambasadorem globalnej ekspansji marki "Bayern", zostać nie tylko najlepszym strzelcem drużyny, ale także jej twarzą.

Jakby tego było mało, pod koniec roku okazało się, że potrafi świetnie uderzać z rzutów wolnych. Pokazał kolejny swój atut nad którym ciężko od miesięcy pracował. Dlatego nikt nie zakłada, że Lewandowski wkrótce granicy 50 goli w roku nie przebije.

Zobacz wideo
Ikona sportu czytelników Sport.pl 2016 - Głosuj!:
Karol Bielecki
9%
Koń Caccini
4%
Ciaciuch, Kobus, Springwald, Leszczyńska
0%
Fularczyk-Kozłowska, Madaj
1%
Joanna Jędrzejczyk
4%
Kajetan Kajetanowicz
4%
Robert Lewandowski
18%
Rafał Majka
4%
Piotr Małachowski
0%
Monika Michalik
0%
Mikołajczyk, Naja
0%
Oktawia Nowacka
3%
Michał Pazdan
8%
Agnieszka Radwańska
3%
Marta Walczykiewicz
0%
Anita Włodarczyk
39%
Maja Włoszczowska
3%
Wojciech Nowicki
0%
Więcej o: