Ikona Sportu 2016 czytelników Sport.pl - Caccini (trener Adam Wyrzyk)

W pierwszym plebiscycie na "Ikonę Sport.pl 2015" sensacyjne drugie miejsce za Robertem Lewandowskim wywalczył głosami czytelników koń Va Bank. W tym roku wiele wskazywało, że Va Bank znów otrzyma nominację do "Ikony". Jego starty rozpalały kibiców nie tylko toru służewieckiego, ale też w pasjonującej gonitwie w Baden-Baden (G3, pula nagród 55 tys., euro) sięgnął po międzynarodowe zwycięstwo. Był niepokonany w 12 (wszystkich!) swoich startach. Ale ostatnim wyścigiem sezonu miała być legendarna Wielka Warszawska, gdzie trenowany przez Macieja Janikowskiego mistrz miał się zmierzyć z Caccinim (Kasinim). I był oczywiście faworytem.

Ikona Sportu 2016 - Głosuj! [PLEBISCYT]

Z kolei koń trenowany przez Adama Wyrzyka stał się gwiazdą sezonu po zwycięstwach w Nagrodzie Irady, Iwna i wreszcie prestiżowym Derby. Ich starcie miało być największym wydarzeniem sezonu na Służewcu. Oglądało je na żywo 10 tys. widzów!

Gonitwa została rozegrana w kuriozalnie wolnym tempie, ale sztab Cacciniego, dosiadanego przez wybranego Dżokejem Roku Thomasa Lukaska, był na to przygotowany. Poprowadził stawkę, przyspieszył na ostatniej prostej, a goniący Va Bank nie wytrzymał finiszowego tempa. Sensacja stała się faktem, niepokonany został pokonany w 13. starcie. Tak opisywaliśmy to wtedy na Sport.pl :

Po tym wydarzeniu wiele osób pytało nas, redakcję Sport.pl, jakie podejmiemy decyzje w związku z plebiscytem. Wszak Va Bank wygrał za granicą, podobną próbę fiaskiem zakończył zaś Caccini (ale gonitwa, w której zajął 5. miejsce miała wyższą rangę - G1). Możemy spokojnie napisać, że w Polsce mamy co najmniej dwa klasowe konie, że cieszy nas, że ich właściciele i trenerzy planują ich dalsze kariery z uwzględnieniem startów poza rodzimymi torami. Ba, pojawiały się nawet głosy o zapisach do Łuku Triumfalnego, najwspanialszej gonitwy Europy.

Życzymy, aby starty w 2017 roku potwierdziły, że ta elitarna półka wyścigów konnych nie jest mrzonką zarówno dla Va Banka, jak i Cacciniego. Ale to ten drugi, dzięki zwycięstwom w Derby i Wielkiej Warszawskiej, oraz oczywiście dzięki pokonaniu niepokonanego, dostaje od nas nominację do "Ikony Sport.pl 2016".

Powtórzyć w nim sukces Va Banka będzie mu bardzo trudno, wszak to rok olimpijski, mamy medalistów z Rio i ponownie najlepszego piłkarza - Roberta Lewandowskiego. Ale jesteśmy konsekwentni - wzorem sportowych mediów m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Francji czy Szwecji doceniamy dokonania największych bohaterów wyścigów konnych, przypominając, że sportowcem roku wg czytelników magazynu Sports Illustrated został wybrany American Pharoah, trójkoronowany koń, zwycięzca najważniejszych gonitw Ameryki.

Musimy też wspomnieć, że polskim czempionem trenerów roku 2016 i trenerem roku został opiekun Cacciniego Adam Wyrzyk, nie tylko za triumfy swojej gwiazdy, ale też wielu innych. W sumie zdobył 52 wygrane w sezonie .

Zwycięstwo Cacciniego w Wielkiej Warszawskiej 2016

 
Zobacz wideo
Ikona sportu czytelników Sport.pl 2016 - Głosuj!:
Karol Bielecki
9%
Koń Caccini
4%
Ciaciuch, Kobus, Springwald, Leszczyńska
0%
Fularczyk-Kozłowska, Madaj
1%
Joanna Jędrzejczyk
4%
Kajetan Kajetanowicz
4%
Robert Lewandowski
18%
Rafał Majka
4%
Piotr Małachowski
0%
Monika Michalik
0%
Mikołajczyk, Naja
0%
Oktawia Nowacka
3%
Michał Pazdan
8%
Agnieszka Radwańska
3%
Marta Walczykiewicz
0%
Anita Włodarczyk
39%
Maja Włoszczowska
3%
Wojciech Nowicki
0%
Więcej o: