Anita Włodarczyk ze złotem igrzysk w Londynie! MKOl pozbawił rywalkę medalu za doping

Międzynarodowy Komitet Olimpijski pozbawił Tatianę Łysenko złotego medalu olimpijskiego w rzucie młotem z igrzysk w Londynie w 2012 roku za wpadkę dopingową.

Złoto przypadnie Anicie Włodarczyk, która w Londynie zajęła drugie miejsce. Dla Polki to będzie drugi krążek z najcenniejszego kruszcu - złoto zdobyła w sierpniu podczas igrzysk w Rio de Janeiro. W Brazylii ustanowiła także rekord świata, który poprawiła jeszcze 28 sierpnia wynikiem 82,98 m w Memoriale Kamili Skolimowskiej w Warszawie.

Polska po przyznaniu złotego medalu Włodarczyk przesunie się z 31. na 25. pozycję w klasyfikacji medalowej.

U Łysenko wykryto steryd turinabol i dlatego odebrano jej medal. Krążek Rosjanka ma zwrócić niezwłocznie.

Łysenko to dwukrotna mistrzyni świata (2011 i 2013 rok). Obecnie startuje pod nazwiskiem Biełoborodowa i już wcześniej w tym roku została zawieszona przez IAAF za doping. Na igrzyskach w Rio nie startowała, bo rosyjscy sportowcy zostali z nich wykluczeni.

Łysenko już wcześniej była zawieszana za doping. Miała dwuletnią karę od 2007 do 2009 roku, przez co nie wystąpiła na igrzyskach w Pekinie w 2008 roku. Teraz czeka ją dożywotnia dyskwalifikacja.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przechowuje próbki dopingowe przez dziesięć lat i bada je ponownie, gdy zostaną wprowadzone nowe metody. Po ponownym badaniu próbek z igrzysk w Pekinie i Londynie aż w 98 przypadkach badanie dało wynik pozytywny.

Rio 2016. Seksafera w brazylijskiej kadrze. Ingrid Oliveira wyrzucona z wioski [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Copyright © Agora SA