Lekkoatletyka. Nesta Carter na dopingu. Próbka "B" potwierdziła. Usain Bolt i spółka stracą medale?

Jamajski sprinter, członek złotej sztafety 4x100 m, Nesta Carter przyjmował zakazaną substancję podczas igrzysk w Pekinie. Badanie próbki "B" potwierdziło pierwszą kontrolę sprzed tygodnia. Oznacza to, że cała jamajska sztafeta może stracić złote medale z 2008 roku.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zlecił ponowne badanie 454 próbek z igrzysk w Pekinie. Carter jest jednym z 20 sportowców, u których wykryto stosowanie zakazanej substancji. W przypadku Jamajczyka chodzi o metylohexanaminę. W zeszłym tygodniu pozytywny wynik dało pierwsze badanie, w środę potwierdziły to testy próbki "B" - twierdzi agencja Reuters. Metylohexanamina na liście zakazanych substancji widnieje od 2004 roku.

Carter od lat jest ważnym ogniwem sztafety jamajskich sprinterów. Zdobył w biegu na 4x100 metrów dwa złote medale olimpijskie (2008 i 2012 rok) oraz trzy tytuły mistrza świata (2011, 2013 i 2015). Teraz czekają go srogie konsekwencje. Do tej pory za stosowanie metylohexanaminy zawieszano najczęściej na sześć do dwunastu miesięcy.

Jego koledzy ze sztafety Usain Bolt, Asafa Powell i Michael Frater o stosowanie dopingu nie są podejrzani, ale oni też mogą stracić złote medale. Na razie żaden z nich sprawy nie skomentował.

Od 2004 roku w przepisach IAAF jest jasno stwierdzone, że jeśli przydarzy się wpadka dopingowa, cała sztafeta powinna zostać zdyskwalifikowana, powinny zostać odebrane jej medale, tytuły, punkty, nagrody pieniężne i premie startowe. I takie przypadki zdarzały się już wcześniej. Wszyscy członkowie amerykańskiej sztafety 4x400m zostali pozbawieni olimpijskiego złota z Sydney po tym, jak do stosowania dopingu przyznał się Antonio Pettigrew. Wszystkie jego wyniku począwszy od 1997 roku zostały anulowane.

Z drugiej strony, zdarzały się przypadki, że członkom sztafet, w których biegał dopingowicz, pozwalano zachować medale. Przyłapanej na stosowaniu zakazanych substancji Amerykance Marion Jones odebrano medale z Sydney za biegi sztafetowe, ale jej koleżanki w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu wygrały apelację i nagrody im nie przepadły. Jeśli Bolt, Powell i Frater straciliby medale, mogliby się również odwołać do TAS.

Zobacz wideo

10 najlepiej zarabiających sportsmenek 2015 roku. Jest Agnieszka Radwańska!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.