Lekkoatletyka. Colin Jackson pierwszym ambasadorem MŚ juniorów Bydgoszcz 2016

Wicemistrz olimpijski z Seulu i były rekordzista świata na 110 m przez płotki Colin Jackson gościł w czwartek w Warszawie. Brytyjczyk promował lekkoatletyczne mistrzostwa świata które między 19 i 24 lipca odbędą się w Bydgoszczy.

Jackson jest ambasadorem mistrzostw. W czwartek wziął udział w konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim, wraz z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim, prezesem PZLA Jerzym Skuchą i dyrektorem komitetu organizacyjnego Krzysztofem Wolsztyńskim.

- Byłem już w Bydgoszczy, tym bardziej cieszę się, że mogę wrócić do tego miasta na tak wyjątkowe zawody, jak mistrzostwa świata juniorów. To znakomite wejście w światową karierę dla młodych zawodników - mówił Jackson, który na stadionie warszawskiego AWF-u wziął udział w treningu 60 dzieci z jednej z warszawskich szkół.

Mistrzostwa w trybie awaryjnym

Mistrzostwa miały odbyć się w Kazaniu. Po zawieszeniu Rosji w następstwie skandalu dopingowego w grudniu 2015 roku IAAF rozpoczął ponownie procedurę wyboru nowego gospodarza zawodów. Jako jedyna zgłosiła się Bydgoszcz, która gościła imprezę w 2008 roku.

Prezes Skucha wspominał, że wszystko potoczyło się w Błyskawicznym tempie. - Paweł Wojciechowski napisał do mnie, gdy ogłoszono konkurs na relokację mistrzostw, że może fajnie aby zgłosiła się Bydgoszcz. Odpisałem mu, że już działamy. Bardzo pozytywnie zareagowały władze Bydgoszczy, z panem prezydentem Bruskim na czele. Nie bez znaczenia było także wsparcie, które otrzymaliśmy bardzo szybko, ze strony ministra sportu Witolda Bańki i polskiego rządu - mówił prezes PZLA.

Zarówno Bydgoszcz jak i ministerstwo potwierdziły finansowy wkład w organizację mistrzostw. - Żaden inny kraj nie był w stanie przedstawić gwarancji finansowych - dodał Skucha.

Bukowiecki i Swoboda po złoto?

Do zdecydowanych faworytów swoich konkurencji będą należeć Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą i Ewa Swoboda w biegu na 100 m.

- Specjalnie obniżyliśmy minima, by wystawić w Bydgoszczy dużą, kilkudziesięcioosobową reprezentację. Każdy medal będzie cieszył, ale trudno typować, bo w tym wieku zawodnicy potrafią bardzo zaskakiwać. Czasem pozytywnie, a czasem negatywnie - mówił Skucha.

Lekkoatletyczna Bydgoszcz

To nie jedyna duża impreza lekkoatletyczna, którą w tym sezonie zorganizuje Bydgoszcz. 4 czerwca odbędą się zawody w skoku o tyczce na Wyspie Młyńskiej z udziałem Pawła Wojciechowskiego, Piotra Liska, Roberta Sobery i kilku zawodników zagranicznych z Niemcem Malte Mohrem na czele. Dzień później, 5 czerwca, zaplanowano 16. Europejski Festiwal Lekkoatletyczny. Wśród gwiazd mityngu są Swobota, Bukowiecki, a także Paweł Fajdek i Tomasz Majewski.

Bydgoszcz będzie także gościć mistrzostwa Polski seniorów (24-26 czerwca).

Wcześniej na Stadionie Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka zostanie ukończone prace remontowe, w tym położenie nowej bieżni.

Bilety na MŚ juniorów od 16 maja będzie można kupować w serwisie eBilet.pl i w salonach Empik w całej Polsce. Ceny wejściówek mają się zaczynać już od 10 zł, a ulgowych od 5 zł. Miejsce na przy mecie na trybunie głównej zapłacić trzeba 20-40 zł, a ceny sześciodniowych karnetów zaczynają się od 50 zł.

Informacje dotyczące mistrzostw można śledzić w na oficjalnej stronie , oraz na Facebooku , Twitterze i Instagramie ./

Swoboda to wcale nie największy talent w polskiej lekkiej atletyce? [SPRAWDŹ]

Więcej o: