Lekkoatletyka. Jak daleko polecą oszczepy podczas 2. Memoriału Zygmunta Szelesta?

21 maja na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbędzie się Memoriał Zygmunta Szelesta. Organizatorzy liczą, że najlepsi oszczepnicy pokonają granicę 80 metrów i powalczą o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie.

Memoriał Zygmunta Szelesta to młoda impreza w warszawskim kalendarzu, w tym roku odbędzie się po raz drugi. Konkurencją memoriałową będzie rzut oszczepem - trenerem tej konkurencji był zmarły przez 26 laty Zygmunt Szelest, współtwórca sukcesów Janusza Sidły, byłego rekordzisty świata i medalisty olimpijskiego.

- W konkursie mężczyzn pojawi się cała polska czołówka - zapowiedział sekretarz Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Glinka. Potwierdzony jest udział Marcina Krukowskiego (rekord życiowy: 83,04 m), Huberta Chmielaka (82,58 m), Łukasza Grzeszczuka (83,98 m) - W Warszawie wystartuje też wielokrotny reprezentant Słowacji Patrik Zenuch (84,83 m), oraz rekordzista Bośni i Hercegowiny, Dejan Mileusnić (80,40 m) - ogłosił Glinka.

W gronie kobiet potwierdzony jest start mistrzyni Europy juniorek z 2015 roku Marii Andrejczyk (62,11 m), Marceliny Witek (61,24 m) oraz doświadczonej 39-letniej Barbary Madejczyk (64,08 m z 2006 roku).

Zawody będą okazją do wywalczenia minimum na igrzyska olimpijskie (83 m dla mężczyzn i 62 m dla kobiet) oraz lipcowe mistrzostwa Europy (odpowiednio 80 m i 60 m).

Obok rzutu oszczepem odbędą się też biegi na 400 metrów kobiet z udziałem Justyny Święty i na 200 m mężczyzn z Kamilem Kryńskim i Karolem Zalewskim oraz skok w dal mężczyzn. Organizatorzy zaplanowali też trójbój lekkoatletyczny (bieg przez płotki, skok w dal oraz pchnięcie kulą) z udziałem między innymi Pawła Wiesiołka i Norwega Larsa Vikana.

- Trudno jest zaczynać od zera - przyznał Glinka. - Chcemy rozwijać w Warszawie ten interesujący mityng lekkoatletyczny. Udało się pozyskać kilku sponsorów, z którymi chcemy związać Memoriał Szelesta na dłużej.

Memoriał odbędzie się 21 maja w Warszawie. Zawody zaczną się o 17 i potrwają przez około dwie godziny. Wstęp będzie bezpłatny.

Oto najpiękniejszetyczkarki na świecie! [ZDJĘCIA]

Więcej o: