Lekkoatletyka. Diamentowa Liga w Dausze zaczyna sezon na dobre. Na starcie dziewięcioro Polaków

Piotr Małachowski i Robert Urbanek powalczą w piątek w Dausze o wygraną w pierwszym tegorocznym mityngu z cyklu Diamentowej Ligi. Na starcie zobaczymy w sumie dziewięcioro Polaków.

Małachowski wygrywał klasyfikacje Diamentowej Ligi w dysku już trzykrotnie, w 2010, 2014 i 2015 roku. W ostatniej edycji Polacy zdominowali rywalizację wygrywają sześć z siedmiu mityngów. Małachowski był najlepszy w Szanghaju, Eugene, Paryżu i Sztokholmie, a Urbanek w Oslo i Zurychu. Jedynie w Londynie Polacy przegrali z Belgiem Philipem Milanovem. W klasyfikacji generalnej Urbanek był drugi.

Małachowski ma w zwyczaju dobrze zaczynać sezon. Pierwszy mityng Diamentowej Ligi wygrywa już od czterech kolejnych sezonów. W 2012 i 2014 roku w Dausze, a w 2013 i 2015 w Szanghaju. w tym roku dysk znów znalazł się w programie mityngu w stolicy Kataru.

Do najpoważniejszych rywali polskiego mistrza świata z Pekinu należeć będą Milanov i Urbanek. Dla całej trójki będzie to pierwszy oficjalny start w tym roku. Ciekawe, czy dobre wyniki z tego sezonu powtórzą Victor Hogan z RPA (67,62) i Szwed Daniel Stahl (66,74).

Polacy będą się emocjonować nie tylko konkursem dyskoboli. W pchnięciu kulą wystąpi Paulina Guba, w trójskoku Anna Jagaciak-Michalska. Obie nie należą do faworytek. Guba ma siódmy rekord życiowy w ośmioosobowej stawce, a Jagaciak ósmy wśród jedenastu zawodniczek. Na bieżni na 800 m pobiegnie Sofia Ennaoui oraz męska sztafeta 4x400 m.

Przed rokiem jedyne zwycięstwo dla gospodarzy odniósł Abdelalelah Haroun na 400 m. W tym roku o wygrane powalczą Mutaz Essa Barshim w skoku wzwyż, Femi Ogunode na 200 m i Haroun na 400 m. Nie zabraknie gwiazd światowej lekkiej atletyki. Na 400 m pobiegnie mistrz olimpijski z Pekinu LaShawn Merritt, na 1500 m trzykrotny mistrz świata Kenijczyk Asbel Kiprop, na 3000 m z przeszkodami dwukrotny mistrz olimpijski Ezekiel Kemboi. Wśród konkurencji kobiecych najciekawiej zapowiada się setka z udziałem Holenderki Dafne Schippers, Murielle Ahoure z Wybrzeża Kości Słoniowej i Amerykanki Tori Bowie.

Kolejne mityngi z cyklu Diamentowej Ligi odbędą się w Szanghaju, Rabacie, Eugene, Rzymie, Birmingham, Oslo, Sztokholmie, Monako, Londynie, Lozannie, Paryżu, Zurychu i Brukseli.

Swoboda to wcale nie największy talent w polskiej lekkiej atletyce? [SPRAWDŹ]

Więcej o:
Copyright © Agora SA