Lekkoatletyka. IAAF: Swoboda faworytką do medalu w mistrzostwach świata

Rekord świata na 60 metrów ustanowiony w piątek przez Ewę Swobodę nie przeszedł bez echa w świecie lekkoatletycznym. - Jest faworytką do medalu, jeśli zdecyduje wystartować się w halowych mistrzostwach świata w Portland - napisano na oficjalnej stronie IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych).

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSwoboda przebiegła 60 m w czasie 7,07 podczas turnieju Copernicus Cup, jaki odbył się w Toruniu. Początkowo zegar pokazał czas 7,08, ale po chwili został zaokrąglony w dół do 7,07. Swoboda pobiła poprzedni rekord Joan Ekah o dwie setne sekundy. Nigeryjka ustanowiła go podczas halowych mistrzostw świata w 1999 roku.

19-latka pobiła halowy rekord Polski po raz drugi w ostatnich tygodniach; w styczniu w Luksemburgu przebiegła 60 m w czasie 7,13 sek.

- Może zostać najmłodszą medalistką w biegu na 60 metrów w historii mistrzostw - pisze IAAF. Swoboda zapowiada na razie, że nie pojedzie na mistrzostwa do Portland. Zamierza przygotowywać się do MŚ w Bydgoszczy oraz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Federacja uważa Swobodę za faworytkę w biegu na 100 metrów podczas mistrzostw świata do lat 20 w Bydgoszczy (19-24 lipca) i zaznacza, że Polacy będą mocno na nią liczyć.

7,07 Swobody w biegu na 60 metrów to najlepszy czas w tym roku na świecie. Identyczny wynik uzyskała 23-letnia Dafne Schippers, aktualna halowa mistrzyni świata na 60 m oraz mistrzyni Europy na 100 m i mistrzyni świata na 200 m.

Obserwuj @sportpl

Ewa Swoboda. Biegaczka, dla której bariery nie istnieją. Zachwyca nie tylko na bieżni! [ZDJĘCIA]

Zobacz wideo
Więcej o: