Oscar Pistorius przedterminowo opuści więzienie

Oscar Pistorius zostanie wypuszczony w sierpniu z więzienia, gdzie odbywa karę nieumyślnego zabójstwa swojej dziewczyny Reevy Steenkamp.

Pistorius ma opuścić więzienie 21 sierpnia na okres próbny. W październiku 2014 roku sąd w Pretorii skazał lekkoatletę na pięć lat więzienia za nieumyślne zastrzelenie swojej narzeczonej.

Według południowoafrykańskiego prawa skazani mogą zostać wypuszczeni za dobre sprawowanie po odbyciu 1/6 kary. Wciąż są jednak pod stałym nadzorem policji.

Morderstwo, ale bez premedytacji

Pistoriusowi groziła wyższa kara, ale sędzia uznała, że nie było to morderstwo z premedytacją ani morderstwo w afekcie. Prokuratura żądała 10 lat pozbawienia wolności, a obrona wnioskowała o skazanie na prace społeczne. Skończyło się na pięcioletnim wyroku. Już wówczas obrońca Roxanne Adams przyznała , że Pistorius za kratkami może spędzić 10 miesięcy, a reszta kary zostanie zamieniona na areszt domowy.

Tragiczna pomyłka?

Do tragicznego wydarzenia doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. Poruszający się na protezach lekkoatleta zastrzelił pracującą jako modelka partnerkę. Kobieta zginęła zamknięta w toalecie, a Pistorius oddał cztery strzały przez drzwi. Prokurator uważał, że doszło do zabójstwa z premedytacją po kłótni pary, i domagał się co najmniej 25 lat więzienia dla oskarżonego. Obrońca sportowca twierdzi zaś, że jego klient wziął Steenkamp za włamywacza.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich - w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami.

Wszystko o sprawie Oscara Pistoriusa

Zobacz wideo
Więcej o: