Lekkoatletyka. Sztafeta na medal, młodzież na przyszłość

- Znów mamy sztafetę 4x400, która może walczyć o medal na igrzyskach w Rio de Janeiro - stwierdził Marek Plawgo po halowych ME w Pradze. I są też młode talenty, takie jak Konrad Bukowiecki i Ewa Swoboda.

Plawgo był gwiazdą HME 2002, w których wygrał bieg na 400 m i poprowadził do złota sztafetę, bijąc dwa rekordy HME. - W poprzednich latach mieliśmy często wyraźnego lidera. Teraz liderów jest czterech - powiedział. W finale w Pradze Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina poprawili rekord Polski sprzed 16 lat (3:02.97). Poprzedni - 3:03.01 - był też polskim rekordem Europy, ale w finale szybsi od biało-czerwonych byli Belgowie, dzięki atakowi na ostatniej prostej. - Kiedyś nasi zdobywali medale, walcząc na łokcie. Nie dało się ich przejść. Teraz wygrywają nogami. W finale Zalewski, ruszając z bloków, pobiegł poniżej 46 s, co do tej pory na hali udało się jedynie Plawdze - mówi Janusz Rozum, sędzia lekkoatletyki i komentator Eurosportu.

Indywidualnie Omelko i Krawczuk zajęli trzecie i czwarte miejsce na 400 m. Krzewina to czwarty zawodnik zeszłorocznych ME w Zurychu, w Pradze startował tylko w sztafecie z powodu problemów zdrowotnych. Zalewski odpadł w półfinale, ale ma zaledwie 21 lat i dopiero nabiera prędkości. Drużyna jest młoda w całości - najstarszy Omelko dopiero skończył 26 lat. - Zazdroszczę, że nie przyszło mi trenować z takim pokoleniem. Krzewina ma największy potencjał, by biegać regularnie poniżej 45 sekund. Ma dużą charyzmę, ciągnie kolegów w górę - dodaje Plawgo.

Bukowiecki silny jak Majewski

W Pradze Polacy zdobyli siedem medali, najwięcej na HME od 13 lat. Na zawodach, podobnie jak latem w Zurychu, zabłysły młode talenty. Zaledwie 17-letni Konrad Bukowiecki był szósty w pchnięciu kulą z przyzwoitym 20,46 m. Syn dziesięcioboisty i płotkarki dość późno trafił do tej konkurencji. - Trenował wszystkie sporty walki, siatkówkę, koszykówkę i był bardzo dobrym pływakiem. Może ta wszechstronność pomoże mu w uniknięciu kontuzji - mówi Rozum. Ale zarazem przestrzega przed zbyt szybkim eksploatowaniem młodego sportowca. - Konrad jest niezwykle silny. Tomasz Majewski stwierdził, że w niektórych ćwiczeniach już go przewyższa. Nie można jednak żądać, żeby już w tym sezonie na mistrzostwach świata w Pekinie przekroczył 21 m, a na igrzyskach w Rio 22 - mówi Rozum.

Podobnie jest z Ewą Swobodą, rówieśniczką Bukowieckiego. Była ósma w finale 60 m, poprawiając po raz drugi w sezonie rekord Europy juniorek. - Historia uczy, że Europejki mogą dojść do wyniku 11,10 na setkę, a dalej jest niezwykle trudno. Trzeba osiągnąć to, co można, ale spokojnie - sugeruje Rozum.

Tyczkarzy nam będą zazdrościć

Swoboda i Bukowiecki pełnię talentu mogą pokazać dopiero na igrzyskach w 2020 roku, ale już w Rio w skoku o tyczce powinni walczyć 22-letni Piotr Lisek i 24-letni Robert Sobera, trzeci i czwarty zawodnik z Pragi. - Takiej dwójki wkrótce mogą nam wszyscy zazdrościć. Mają jeszcze rezerwy. Lisek jest świetnie przygotowany fizycznie. Mógłby być szybszy. Sobera z kolei musi się fizycznie podciągnąć - ocenia Rozum.

To oni wraz z trzecią w Pradze w skoku wzwyż Kamilą Lićwinko mogą wkrótce stanowić o sile polskiej lekkoatletyki.

- Widać sporo młodych nazwisk, które dopiero idą w górę - mówi Plawgo. - Kilku mistrzów będzie kończyło karierę. Już zrobiła to Anna Rogowska, myślę, że Tomasz Majewski i Piotr Małachowski powoli też się do tego przymierzą. HME w Pradze pokazały następców.

- Stajemy się normalnym, w miarę zasobnym krajem. Mamy więcej obiektów, programy do trenowania dzieci i szukania talentów. Trzeba w jak największym stopniu poszerzać tę piramidę, sukcesy w tej budowie bardzo pomagają. A na jej szczycie są medale olimpijskie - snuje wizję Plawgo.

Najlepsze kadry i historie z halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce [ZDJĘCIA]

źródło: Okazje.info

Więcej o: