Lekkoatletyka. Ewa Swoboda znów zadziwia, pobiła rekord kraju juniorek na setkę

W drugim dniu zawodów eliminacyjnych podczas 2. Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży Ewa Swoboda poprawiła 50-letni rekord Polski juniorek w biegu na 100 metrów. 17-letnia sprinterka pobiegła w kapitalnym czasie 11,30.

W trzecim biegu eliminacyjnym na 100 metrów Swoboda nie dała żadnych szans rywalkom, wygrywając w czasie 11,30 przy bezwietrznej pogodzie (wiatr 0.0 m/s). Tym samym Swoboda aż o 0,12 sekundy poprawiła 50-letni rekord Polski juniorów Ewy Kłobukowskiej z igrzysk olimpijskich w Tokio. Wcześniej w tym sezonie wyrównała go na mistrzostwach świata juniorów w Eugene.

Swoboda dopiero 27 lipca skończyła 17 lat i jest największym talentem polskiej lekkoatletyki w sprincie w ostatnich latach. Podopieczna Iwony Krupy jest w tym sezonie zdecydowanie najszybsza ze wszystkich Polek bez podziału na kategorie wiekowe, zajmuje też 10. miejsce w polskich tabelach historycznych oraz drugie w tegorocznych światowych tabelach juniorek młodszych.

W historii europejskiej lekkoatletyki tylko dwie zawodniczki w tej kategorii wiekowej przebiegły 100 metrów szybciej do Swobody: Brytyjka Jodie Williams (11,24 w 2010) i Niemka Grit Breuer (11,26 w 1989).

Rywalizacja finałowa w sprincie na 100 metrów kobiet już w sobotę.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live

Więcej o: