Rio de Janeiro 2016. Złoto dla lekkoatletyki

Milion dolarów na program wsparcia zajęć sportowych, kursy dla przyszłych trenerów, cykl zawodów oraz stypendia dla dziesięciu zawodników - fundacja Caroline B. LeFrak chce pomóc polskiej lekkiej atletyce przynajmniej do igrzysk w Rio de Janeiro.

Caroline LeFrak jest długodystansową biegaczką i założycielką menedżerskiej agencji sportowej Empire Athletics. Jej rekord w maratonie to bardzo dobre 2 godz. 38 min - w zeszłym roku w Houston. Ma polskie korzenie - z domu Bierbaum - i dużo pieniędzy. Majątek dewelopera, magnata rynku nieruchomości Richarda LeFraka i jego bliskich jest oceniany na 5,6 mld dol. i na liście "Forbesa" głowa rodziny okupuje 74. miejsce wśród najbogatszych w USA.

Pomysł fundacji polega na wsparciu zawodników marzących o starcie w igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku.

- Jak pani Carolina się trochę poprawi, to może nawet sama pojedzie do Rio - śmieje się prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha. Rekord Małgorzaty Sobańskiej z 2001 r. wynosi 2,26.08, w Polsce w tym roku LeFrak z czasem z 2012 r. byłaby czwarta.

Stypendium będzie przyznane na trzy lata. Rocznie zawodnik będzie miał do dyspozycji 50 tys. złotych, co obejmuje także premię dla trenera. Co roku po imprezie docelowej następuje weryfikacja i decyzja, czy dofinansowanie jest podtrzymane. - Rozumiemy takie przypadki jak kontuzje - powiedziała dyrektorka fundacji Caroline LeFrak Patrycja Horsztyńska. Do 23 września fundacja czeka na zgłoszenia zawodników. Stypendia miałyby być wypłacane od października. Lista zawodników nimi objęta zostanie opublikowana najpóźniej 30 września.

- Zorganizujemy też bezpłatne kursy na instruktora lekkiej atletyki, w szczególności dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz cykl imprez dla dzieci i młodzieży - powiedziała Horsztyńska. Według niej pieniądze mogą być przeznaczone również na studia lub naukę języka angielskiego.

Na początek kursy na instruktora zostaną zorganizowane w czterech miastach - Chojnicach, Lidzbarku Warmińskim, Ostrowcu Świętokrzyskim i Twardogórze. Objętych nim będzie 120 osób.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Więcej o: