Lekkoatletyka. Tyson Gay przyjmował sterydy

Tyson Gay po czerwcowych mistrzostwach kraju nie przeszedł testów antydopingowych, ale do tej pory nie było wiadomo, jakie zakazane substancje przyjmował. Teraz BBC dotarło do dokumentu, z którego wynika, że testy wykryły obecność sterydów w organizmie amerykańskiego sprintera. Grozi mu za to dwuletnia dyskwalifikacja.

BBC dotarła do listu wysłanego do sprintera przez Amerykańską Agencję Antydopingową. Wynika z niego, że w próbkach Gaya wykryto obecność zakazanych egzogennych sterydów. Amerykańskiemu lekkoatlecie grozi za to maksimum dwuletnia dyskwalifikacja, mimo że antydopingowe przepisy wkrótce się zaostrzą i kara będzie zwiększona do czterech lat.

- Nie będę tworzył spiskowej teorii... Po prostu zaufałem pewnej osobie, która mnie zawiodła. Popełniłem błąd - mówił miesiąc temu dziennikarzom Gay. Amerykanin dodał też, że nigdy świadomie nie użył zakazanej substancji.

W przeszłości Gay wielokrotnie brał udział w antydopingowych kampaniach i chętnie poddawał się testom. Teraz też nienagannie współpracuje z agencją antydopingową, licząc na jak najmniejszy wymiar kary.

Z Kentucky do Osaki

Tyson Gay urodził się 9 sierpnia 1982 roku w Lexington w Kentucky. Zaczął biegać w wieku kilkunastu lat. Szerszej publiczności zaprezentował się w 2005 roku, kiedy na mistrzostwach USA zgarnął srebrny medal na 200 m - czas 20.06. Ten wynik pozwolił mu pojechać na mistrzostwa świata, które w 2005 odbyły się w Helsinkach. Zajął tam czwarte miejsce.

W 2006 roku postanowił spróbować swoich sił na dystansie 100 metrów. Na mistrzostwach USA uzyskał czas 10.07, co dało mu drugie miejsce. James Gatlin, który był wtedy przed Gayem, został później zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu.

W tym roku Gay po raz pierwszy w karierze zszedł poniżej magicznej granicy 10 sekund na 100 metrów. Podczas mityngu w greckim Rethymno pobiegł ''setkę'' w czasie 9,88. Sezon zakończył z czasem 9,77.

Później jego talent eksplodował. W 2007 roku na mistrzostwach świata w Osace zdobył złote medale na 100, 200 i 4x100 metrów. Z walki o medal na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) wykluczyła go kontuzja. Na 100 metrów dobiegł piąty.

Gay nie był też zadowolony po igrzyskach w Londynie. Totalnie zawalił finał 100 metrów. Na osłodę wywalczył srebro - swój pierwszy olimpijski medal - w sztafecie 4x100 m.

Więcej o: