Oscar Pistorius formalnie oskarżony o morderstwo z premedytacją

Niepełnosprawny lekkoatleta Oscar Pistorius będzie oskarżony o zabójstwo z premedytacją i nielegalne posiadanie amunicji. Pierwsza rozprawa odbędzie się 3 marca. Złoty medalista paraolimpiady w lutym tego roku zastrzelił swoją narzeczoną modelkę Reevę Steenkamp.

Pistorius potwierdził, że sam przygotuje obronę i świadków na proces. 26-letni sprinter w poniedziałek usłyszał w sądzie akt oskarżenia. Towarzyszyli mu siostra Aimee i brat Carl. Tuż po wejściu na salę sądową pomodlili się wspólnie. Sportowiec był odwrócony tyłem do kamer, ale można było zauważyć spływające po policzkach łzy.

Proces rozpocznie się 3 marca w Pretorii. Według wcześniejszych informacji Pistorius mógł usłyszeć jeszcze dwa dodatkowe zarzuty. Podczas śledztwa po lutowej strzelaninie miało wyjść na jaw, że biegacz używał broni w miejscach publicznych - strzelał w restauracji i w aucie swojego kolegi. Obrona zapewnia, że jest w stanie obalić te podejrzenia.

Jeśli sportowiec zostanie uznany za winnego morderstwa, grozi mu co najmniej 25 lat pozbawienia wolności. Prokurator od początku twierdził, że było to morderstwo z premedytacją, ale Pistorius utrzymywał, że zabił Steenkamp przez przypadek, bo w ciemności wziął ją za włamywacza. Osiem dni aresztowaniu sąd w Pretorii zwolnił sportowca, po wpłaceniu 113 tys. dolarów kaucji, ale nałożył na niego bardzo poważne ograniczenia związane m.in. z wyjazdami za granicę. Później złagodził warunki zwolnienia, pozwalając mu opuszczać kraj.

Biegacz z RPA to jeden z najbardziej znanych niepełnosprawnych sportowców. Jest pierwszym w historii lekkoatletą, który po amputacji kończyn wystąpił na igrzyskach olimpijskich (w Pekinie i Londynie). Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy, w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec z pełnosprawnymi.

Więcej o: