Lekkoatletyczne MŚ. Tyson Gay przyłapany na dopingu

Jeden z najszybszych sprinterów na świecie Tyson Gay oblał test antydopingowy. - Zaufałem niewłaściwej osobie. Nigdy sam bym świadomie nie wziął dopingu - mówił łamiącym się głosem Gay. Na razie nie wiadomo, jakiej zakazanej substancji używał, ale na pewno nie wystartuje w sierpniowych mistrzostwach świata w lekkiej atletyce.

Wygraj Ligę! Kupisz Saganowskiego czy Ślusarskiego? ?

Gay sam poinformował o pozytywnym wyniku testu antydopingowego podczas telekonferencji. Próbkę badała amerykańska agencja antydopingowa USADA po zawodach rozgrywanych 16 maja. Pozytywny wynik badania oznacza, że Amerykanin nie wystąpi w mistrzostwach świata w Moskwie.

- Nie będę tworzył spiskowej teorii... Po prostu zaufałem pewnej osobie, która mnie zawiodła. Popełniłem błąd - powiedział dziennikarzom Gay. Z opisu agencji Reuters wynika, że Amerykaninowi łamał się głos. Gay miał też przyznać, że nigdy świadomie nie użył zakazanej substancji.

30-letni Gay to drugi najszybszy sprinter w historii. We wrześniu 2009 r. przebiegł 100 m w czasie 9,69. Należący do Usaina Bolta rekord świata wynosi 9,58. 21 czerwca 2013 Gay w Des Moines pokonał 100 m w 9,75, o 0,06 wolniej od rekordu życiowego i kraju, zdobywając tytuł mistrza USA. Ten rezultat otwiera obecnie tegoroczne tabele.

Z Kentucky do Osaki

Tyson Gay urodził się 9 sierpnia 1982 roku w Lexington w Kentucky. Zaczął biegać w wieku kilkunastu lat. Szerszej publiczności zaprezentował się w 2005 roku, kiedy na mistrzostwach USA zgarnął srebrny medal na 200 m - czas 20.06. Ten wynik pozwolił mu pojechać na mistrzostwa świata, które w 2005 odbyły się w Helsinkach. Zajął tam czwarte miejsce.

W 2006 roku postanowił spróbować swoich sił na dystansie 100 metrów. Na mistrzostwach USA uzyskał czas 10.07, co dało mu drugie miejsce. James Gatlin, który był wtedy przed Gayem, został później zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu. W tym roku Gay po raz pierwszy w karierze zszedł poniżej magicznej granicy 10 sekund na 100 metrów. Podczas mityngu w greckim Rethymno pobiegł ''setkę'' w czasie 9,88. Sezon zakończył z czasem 9,77.

Później jego talent eksplodował. W 2007 roku na mistrzostwach świata w Osace zdobył złote medale na 100, 200 i 4x100 metrów. Z walki o medal na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) wykluczyła go kontuzja. Na 100 metrów dobiegł piąty.

Gay nie był też zadowolony po igrzyskach w Londynie. Totalnie zawalił finał 100 metrów. Na osłodę wywalczył srebro - swój pierwszy olimpijski medal - w sztafecie 4x100 m.

Więcej o: