Maraton w Bostonie. Na stadionach wzmożone środki bezpieczeństwa

Po zamachach w Bostonie na obiektach sportowych w USA wzmocniono środki bezpieczeństwa, a mecze lig NBA i NHL w stolicy stanu Massachusetts zostały odwołane. Zareagowali też organizatorzy imprez sportowych na całym świecie.

W poniedziałek hokeiści Boston Bruins powinni zagrać z Ottawa Senators w hali TD Garden, we wtorek koszykarze Celtics mieli podejmować Indiana Pacers. Oba mecze zostały odwołane. Spotkanie w lidze NBA nie zostanie w ogóle rozegrane. Organizatorzy doszli do wniosku, że wynik nie miałby znaczenia dla końcowego układu tabeli. Oba zespoły awansowały już do fazy play-off. Kilka godzin po wybuchach w Bostonie patrole policji z psami pojawiły się przy wejściu na baseballowy stadion w Miami, gdzie miejscowi Marlins grali z Washington Nationals. Sprawdzono też dokładnie boisko obiektu

- Podjęliśmy dodatkowe środki ostrożności wokół stadionu, by zapewnić wszystkim kibicom bezpieczeństwo - powiedział rzecznik Miami Marlins P.J. Loyello.

W Nashville, przed hokejowym meczem Predators z Vancouver Canucks, ekipy z psami specjalnie szkolonymi do wykrywania ładunków wybuchowych sprawdziły całą halę. W Los Angeles, podczas meczu Dodgersów z San Diego Padres, przy ławkach obu drużyn stali uzbrojeni policjanci.

W Nowym Jorku, przed spotkaniem Brooklyn Nets - Washington Wizards w lidze NBA, kibice czekali na wejście do hali w długich kolejkach. To za sprawą drobiazgowych kontroli ochrony.

- Dostałem informację od jednego z ludzi z ochrony: Mamy duże wydarzenie, w dużym budynku, w dużym mieście. Miej oczy i uszy otwarte, jeśli zobaczysz coś podejrzanego - daj nam znać - opowiadał tymczasowy trener Nets P.J. Carlesimo. - W takich chwilach myślisz sobie: też jesteśmy potencjalnym celem...

O środkach ostrożności myślą też organizatorzy przyszłych wielkich wydarzeń sportowych w USA.

Doug Boles, rzecznik toru Indianapolis Motor Speedway, zapowiedział, że wydarzenia w Bostonie będą omawiane na specjalnych spotkaniach, gdzie dyskutować się będzie o zabezpieczeniu imprez motoryzacyjnych. 26 maja w Indianapolis odbędzie się słynny wyścig Indianapolis 500.

- Będziemy w ścisłym kontakcie z władzami federalnymi, stanowymi i lokalnymi, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa - stwierdził John Asher, rzecznik toru Churchill Downs, gdzie 4 maja odbędzie się gonitwa Kentucky Derby.

Brytyjska policja dokładnie sprawdza plany zabezpieczenia Maratonu Londyńskiego, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. zapewniają, że względy bezpieczeństwa będą dla nich priorytetowe. Organizatorzy lekkoatletycznych mistrzostw świata, które w sierpniu odbędą się w Moskwie, zapowiedzieli

zwiększenie kontroli i zapewnienie lepszej ochrony.

- Jeszcze dokładniej zabezpieczymy wszystkie miejsca, które bezpośrednio będą związane z tym wydarzeniem - podkreślił prezes rosyjskiego związku lekkoatletycznego Walentin Bałachniczew.

W poniedziałek podczas Maratonu Bostońskiego doszło do wybuchów ładunków. Eksplodowały około godziny 14.45 czasu lokalnego w momencie, gdy część uczestników przekraczała linię mety. Zginęły trzy osoby, w tym 8-letnie dziecko. Rannych jest ponad 140 osób. Z informacji mediów wynika, że wśród rannych są przede wszystkim widzowie biegu.

Więcej o: