Media: W domu Pistoriusa znaleziono pudła ze sterydami

W domu oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny lekkoatlety Oscara Pistoriusa policja odnalazła pudła ze sterydami - informują brytyjskie i południowoafrykańskie media. Biegacz zostanie poddany testom na obecność niedozwolonych substancji. Dziennikarze zastanawiają się, czy stosowanie dopingu mogło mieć wpływ na jego agresywne zachowanie

W czwartek 26-letni lekkoatleta został aresztowany za zastrzelenie swojej dziewczyny, 29-letniej modelki Reevy Steenkamp. Pistorius tłumaczył, że zabił dziewczynę, bo pomylił ją z włamywaczem, gdy ta wkradała się do domu, chcąc zrobić mu walentynkową niespodziankę.

Według źródeł, do jakich dotarł angielski "The Sun", w czasie śledztwa policja odnalazła w domu zawodnika ślady sterydów oraz dowody na to, że ten dopuszczał się ostrych libacji alkoholowych. "Daily Mirror" dodaje, że chodzi nawet o "pudełka i pudła" ze sterydami w każdej postaci - pigułki i strzykawki. Pistorius podobno zeznał, że nie należą one do niego, tylko przechowuje je dla znajomego.

Tymczasem południowoafrykański "City Press" poinformował, że na żądanie policji Pistorius przejdzie badania na obecność niedozwolonych substancji, w tym narkotyków. Lokalne media przypuszczają, że sterydy mogą mieć wpływ na późniejszą linię obrony Pistoriusa. Będzie mógł powiedzieć, że będąc pod wpływem sterydów nie działał przy zdrowych zmysłach. Sąd może wtedy to uznać zdarzenie za "zbrodnię namiętności" lub "czasowy obłęd", a nie morderstwo z premedytacją.

Pistorius może być skazany na dożywocie

Oscar Pistorius usłyszał we wtorek w sądzie w Pretorii zarzut morderstwa z premedytacją. Za zabójstwo swojej dziewczyny Reevy Steenkamp grozi mu dożywocie. Sędzia uznał morderstwo Pistoriusa za czyn szóstej kategorii. Oznacza to, że lekkoatlecie grozi dożywocie. Obrona ma jeszcze szansę na zmianę kategorii przestępstwa, ale musi przedstawić bardzo przekonujące dowody. Pistorius słysząc, jak sędzia zakwalifikował czyn, wybuchł płaczem. Jego rodzina zebrała się wokół siebie, fotoreporterzy bez przerwy robili im zdjęcia. - Nie wiem, jak mogę być oskarżony o morderstwo, nie chciałem zabić mojej dziewczyny - napisał we wstrząsającym oświadczeniu Pistorius.

Kim jest Pistorius?

Pistorius noszący przydomek "Blade Runner", z powodu protez zastępujących mu nogi od kolana w dół jest, najbardziej rozpoznawalnym niepełnosprawnym sportowcem na świecie. W 2012 roku w Londynie awansował do półfinału biegu na 400 metrów w rywalizacji ze zdrowymi lekkoatletami.

Nie pierwszy raz ma problem z prawem. W 2009 r. umorzono dochodzenie w sprawie wypadku, jaki spowodował, rozbijając swoją łódź. Ponoć zanim doszło do tragedii, w której sprinter w niewyjaśnionych okolicznościach zastrzelił swoją dziewczynę, policja była wzywana do awantur w jego domu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA