Co grozi Oscarowi Pistoriusowi? W RPA gwiazdy czasem nie trafiają do więzienia

Sprinter Oscar Pistorius nie jest pierwszą gwiazdą w RPA oskarżoną o zabójstwo. I nie zawsze tacy jak on trafiają za kratki. Sławni rugbyści w podobnych sytuacjach unikali więzienia.

Relacje na żywo w twoim smartfonie. Pobierz aplikację Sport.pl LIVE ?

Przestępczość jest problemem, który w RPA dotyka każdego, niezależnie, czy jest bogaty, czy biedny, sławny, czy nieznany. W 50-milionowym kraju codziennie ginie w zabójstwach ok. 50 osób. Choć kary w RPA są wysokie, a w 240 więzieniach przebywa blisko 200 tys. ludzi. To niektórym trudniej do nich trafić.

Sam Pistorius nie pierwszy raz ma problem z prawem. W 2009 r. umorzono dochodzenie w sprawie wypadku, jaki spowodował rozbijając swoją łódź. Ponoć zanim doszło do tragedii, w której sprinter w niewyjaśnionych okolicznościach zastrzelił swoją dziewczynę, 29-letnią modelkę Reevę Steenkamp, policja była wzywana do awantur we jego domu.

Niektórych sprawiedliwość dosięga. W marcu 2010 r. gwiazda hip-hopu Molemo Maarohanye, znany jako Jub Jub , podczas nielegalnych wyścigów samochodowych wpadł samochodem w grupę dzieci. Czworo zginęło, dwoje kolejnych odniosło poważne rany. W grudniu zeszłego roku obaj kierowcy ścigający się wtedy zostali skazani na 25 lat więzienia.

Dużo niższą karę usłyszał rugbysta Bees Roux , którego aresztowano w sierpniu 2010 r. po pobiciu na śmierć policjanta w Pretorii. Roux, który grał wtedy dla Blue Bulls Pretoria, został zatrzymany podczas kontroli drogowej, bo policjant podejrzewał, że prowadzi pod wpływem alkoholu. Został uznany za winnego zabójstwa i skazany na pięć lat więzienia w zawieszeniu. Rodzinie zabitego ma zapłacić 750 tys. randów (ok. 85 tys. dol).

W kwietniu 2011 r. Joseph Ntshongwana , były młodzieżowy reprezentant RPA w rugby, zarąbał siekierą cztery osoby. Według śledczych jedno z ciał było pozbawione głowy. Rugbysta czeka na proces, choć nie wiadomo, kiedy się rozpocznie, bo lekarze stwierdzili u niego psychozę i schizofrenię.

Głośnym wydarzeniem, przypominającym nieco tragedię Pistoriusa, była strzelanina w 2004 r., gdy były reprezentant kraju w rugby Rudi Visagie został obudzony przez odgłos silnika swojego własnego samochodu odjeżdżającego sprzed domu. Zaczął strzelać w stronę auta ze strzelby. Śmiertelnie ranił kierowcę, którym okazała się jego 19-letnia córka Maryle. Po śledztwie prokurator nie postawił mu żadnych zarzutów.

W domu Oscara Pistoriusa ? znaleziono zakrwawiony kij do krykieta

Więcej o: