Wysiłek wart zachodu

Co wspaniałego może dać uprawianie sportu, ale również na co musi przygotować się niepełnosprawny sportowiec i z jakimi trudnościami przyjdzie mu się zmierzyć.

Choć ten temat już kilka razy przewijał się w moich wpisach, dziś chciałbym więcej uwagi poświęcić znaczeniu, jakie dla osób niepełnosprawnych może mieć sport. Chcę Wam pokazać co wspaniałego może dać uprawianie sportu, ale również na co musi przygotować się niepełnosprawny sportowiec i z jakimi trudnościami przyjdzie mu się zmierzyć.

Przede wszystkim, dokładnie tak samo jak osoba pełnosprawna, niepełnosprawny musi przygotować się na bardzo dużo ciężkiej pracy, wymagającej systematyczności i dyscypliny. Co jednak ważne, jeżeli do treningów podchodzi się poważnie, wysiłek na pewno przyniesie pozytywne rezultaty, na przykład w postaci dobrego wyniku na zawodach. Stałe zwiększanie swoich możliwości, przekraczanie kolejnych granic, uzyskiwanie coraz lepszych wyników - to jeden z niezwykle silnych motywatorów, który wielu (w tym mnie) napędza do dalszej pracy.

Regularnie podejmowany wysiłek fizyczny przynosi jeszcze jedną, nie do przeceniania, korzyść.  Nie mam żadnych wątpliwości, że jeżeli porównamy dwie osoby z tą samą niepełnosprawnością, przy czym jedna regularnie uprawia sport, druga zaś nie, to pierwsza osoba okaże się znacznie sprawniejsza. Innymi słowy, uprawiając sport dbamy o swój organizm zwiększając jego możliwości, jego wydolność. Niezależnie od wieku, płci, rodzaju niepełnosprawności, jest to moim zdaniem bardzo ważne.

Najtrudniej jest oczywiście zacząć uprawiać sport. Początek to często walka z samym sobą i swoim ciałem. Trzeba zmusić siebie i swój organizm do regularnych treningów, do wysiłku. Trzeba zmierzyć się z ograniczeniami - nie tylko tymi, które stawia nam nasze ciało, ale również, a może przede wszystkim, z tymi w naszym umyśle.

To wszystko warte jest jednak wysiłku, aby w końcu zaznać tego, co w sporcie jest najpiękniejsze. W moim wypadku są to wszelkie wyjazdy, zgrupowania, zawody, możliwość poznawania fantastycznych ludzi z całego świata. Oczywiście dla każdego te najwspanialsze sportowe chwile mogą być inne, mieć inny charakter. Warto podjąć ten trud, przełamać się do pierwszych treningów, żeby samodzielnie odkryć co pięknego może dać sport.

Więcej o: