600 uczestników halowych mistrzostw świata w Sopocie. Są wielkie gwiazdy!

600 zawodników i zawodniczek ze 138 krajów wystąpi w 15. Halowych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce, które w dniach 7-9 marca odbędą się w Sopocie. Do Ergo Areny zawitają wielkie gwiazdy.

W Sopocie rozdanych zostanie w sumie 26 kompletów medali. Najliczniejszą ekipę wystawiły Stany Zjednoczone, które w Ergo Arenie reprezentować będą 62 osoby (32 zawodniczki i 30 zawodników). Wśród nich na pierwszy plan wybija się najwybitniejszy wieloboista ostatnich lat Ashton Eaton, który w ostatnich dwóch sezonach ustrzelił lekkoatletycznego wielkiego szlema: został mistrzem olimpijskim (Londyn 2012), mistrzem świata (Moskwa 2013) oraz halowym mistrzem świata (Stambuł 2012). Jest również rekordzistą świata zarówno w 10-boju (otwarty stadion), jak i 7-boju (hala). Oprócz niego w składzie ekipy z USA znaleźli się m.in. wspaniały średniodystansowiec 40-letni już Bernard Lagat, Nick Symmonds - groźny rywal dla naszych gwiazd biegu na 800 m Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego, najlepszy w tym roku kulomiot świata Ryan Whiting, tyczkarka Jennifer Suhr (jedna z największych konkurentek Anny Rogowskiej) czy Francena McCorory - mistrzyni olimpijska z Londynu w sztafecie 4x400 m.

Druga pod względem liczebności będzie reprezentacja Rosji - 38 osób (23+15). Tu największą gwiazdą będzie skoczek wzwyż Iwan Uchow (mistrz olimpijski z Londynu), który w tym roku imponuje wręcz nieprawdopodobną formą - już trzykrotnie osiągał on wysokość 2,40 m lub wyżej! We wtorek skoczył w Pradze 2,42 m czym wyrównał rekord Europy Niemca Carlo Thranhardta, a wcześniej pokonał 2,41 m (16 stycznia w Czelabińsku) oraz 2,40 m (8 lutego w Arnstadt). Ma w tym sezonie siedem z najlepszych ośmiu wyników i w Sopocie walczyć będzie tylko z wysokością, czyli rekordem świata należącym do legendarnego Kubańczyka Javiera Sotomayora. Wynosi on 2,43 m i wszystko wskazuje na to, że w Sopocie może zostać pobity. Ozdobą żeńskiej części rosyjskiego zespołu będzie Daria Kliszyna (skok w dal), która ma w dorobku dwa złote medale halowych mistrzostw Europy oraz... wiele tytułów miss poszczególnych imprez.

Trzecią pod względem liczebności reprezentację wystawi Polska - 37 osób (20+17), a za biało-czerwonymi znalazły się m.in. takie lekkoatletyczne potęgi jak Wielka Brytania - 34 (14+20), Jamajka - 24 (12+12) czy Niemcy - 21 (11+10). W składach tych zespołów również znalazły się oczywiście wielkie postaci, z jamajską sprinterką Shelly-Ann Fraser Pryce na czele. To najlepsza sprinterka ostatnich lat, mistrzyni olimpijska na 100 m z Pekinu i Londynu oraz mistrzyni świata z Moskwy (2013) na 100, 200 i 4x100 m. Wśród mężczyzn liderem jamajskich sprinterów będzie Nesta Carter - stały członek wspaniałej sztafety, która jest niepokonana od kilku lat.

Ale zawody w Ergo Arenie to nie tylko festiwal gwiazd. Wśród lekkoatletów zgłoszonych do sopockich mistrzostw są również przedstawiciele malutkich i bardzo egzotycznych krajów, takich jak Republika Nauru (trzecie po Monako i Watykanie najmniejsze państwa na świecie), Saint Lucia, Saint Vincent, Gwinea Równikowa, Kiribati, Seszele, Sierra Leone, Wyspy Dziewicze, Madagaskar czy Mikronezja. Oni również walczyć będą w Sopocie z całych sił.

Kto będzie największą gwiazdą zawodów w Sopocie? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA