Oto najciekawsze postacie 59. Halowych MP w lekkiej atletyce

21 i 22 lutego w toruńskiej hali przy ulicy Bema kolejna duża impreza ?królowej sportu?. Poniżej lista najbardziej rozpoznawalnych postaci mistrzostw.
Kamila Lićwinko Kamila Lićwinko Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Kamila Lićwinko (KS Podlasie Białystok)

 

Bezapelacyjna gwiazda toruńskich mistrzostw Polski specjalizująca się w skoku wzwyż. Halowa mistrzyni świata z ubiegłorocznych zawodów w Sopocie podczas niedawnego mitingu w Moskwie poprawiła własny halowy rekord Polski ? 2,01 m. W 2013 roku, po 19 latach, pobiła stadionowy rekord kraju, który obecnie wynosi 1,99 m. W swoim dorobku ma także złoty medal uniwersjady 2013. Jest wielokrotną medalistką seniorskich mistrzostw Polski zarówno w hali (10 medali, w tym 6 złotych), jak i na stadionie (8 medali, 3 złote). Lićwinko to aktualna liderka światowej listy IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych) skoczkiń wzwyż.
Justyna Kasprzycka (KS AZS AWF Wrocław)
Jest najgroźniejszą rywalką Lićwinko. Razem ze swoją bardziej utytułowaną koleżanką jest aktualną rekordzistką kraju w zawodach na otwartej przestrzeni. Podczas sopockich mistrzostw świata uplasowała się tuż za podium, na czwartym miejscu. Ma na swoim koncie dwa srebrne oraz jeden brązowy medal halowych mistrzostw Polski. W rankingu IAAF zajmuje, z wynikiem 1,92 m, 12. miejsce.

Bezapelacyjna największa gwiazda toruńskich mistrzostw Polski specjalizująca się w skoku wzwyż. Halowa mistrzyni świata z ubiegłorocznych zawodów w Sopocie podczas niedawnego mitingu w Moskwie poprawiła własny halowy rekord Polski: 2,01 m. W 2013 roku, po 19 latach, pobiła stadionowy rekord kraju, który obecnie wynosi 1,99 m. W swoim dorobku ma także złoty medal uniwersjady 2013. Jest wielokrotną medalistką seniorskich mistrzostw Polski zarówno w hali (10 medali, w tym 6 złotych), jak i na stadionie (8 medali, 3 złote). Lićwinko to aktualna liderka światowej listy IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych) skoczkiń wzwyż.

 

Justyna Kasprzycka Justyna Kasprzycka MIKOŁAJ KURAS

Justyna Kasprzycka (KS AZS AWF Wrocław)

Jest najgroźniejszą rywalką Lićwinko. Razem ze swoją bardziej utytułowaną koleżanką jest aktualną rekordzistką kraju w zawodach na otwartej przestrzeni. Podczas sopockich mistrzostw świata uplasowała się tuż za podium, na czwartym miejscu. Ma na swoim koncie dwa srebrne oraz jeden brązowy medal halowych mistrzostw Polski. W rankingu IAAF zajmuje, z wynikiem 1,92 m, 12. miejsce.

Piotr Lisek Piotr Lisek Fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Gazeta

Piotr Lisek (OSOT Szczecin)

23-letni tyczkarz to halowy mistrz Polski z 2013 roku. 11 lutego br. w niemieckim Dessau wynikiem 5,87 m osiągnął rekord życiowy, ustanawiając jednocześnie rekord kraju. W swoim sportowym CV ma jednak wyraźną rysę. W 2012 r. został bowiem przyłapany na stosowaniu niedozwolonego środku, metyloheksaminy, za co zdyskwalifikowano go na okres sześciu miesięcy. Obecnie zajmuje (wynik: 5,8 m) 5. miejsce w zestawieniu IAAF.

<b>Robert Sobera</b> (KS AZS AWF Wrocław, 23 lata) - skok o tyczce Robert Sobera (KS AZS AWF Wrocław, 23 lata) - skok o tyczce Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Robert Sobera (KS AZS AWF Wrocław)

Nieco wyżej od Liska na światowych listach plasuje się Robert Sobera. Wrocławianin znajduje się na czwartym miejscu (5,81 m). Aktualny mistrz Polski z sopockiej hali największe sukcesy odnosił w imprezach młodzieżowych. Dwa lata temu na stadionie w fińskim Tampere zdobył srebrny medal w mistrzostwach Europy. W 2010 roku zaś zajął 4. miejsce w mistrzostwach świata juniorów.

Justyna Święty Justyna Święty fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Justyna Święty (AZS AWF Katowice)

Do urodzonej w Raciborzu sprinterki należą dwa nieoficjalne rekordy Polski ? halowy w biegu na 300 metrów oraz stadionowy na 600. W 2013 roku zakończyła wspomniane wcześniej zawody w Tampere z dwoma medalami: złotym (4 x 400) oraz brązowym (indywidualnie na 400 metrów). Całkiem miło wspominać może także halowe mistrzostwa świata w Sopocie, choć zakończyła je, tak w sztafecie, jak i indywidualnie, na czwartych pozycjach. Miejsce wśród 400-metrowych biegaczek w tegorocznym rankingu IAAF: 14 (52,52 sek.)

Małgorzata Hołub i Justyna Świety Małgorzata Hołub i Justyna Świety MIKOŁAJ KURAS

Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin)

W biegu na 400 metrów podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski w szczecińskiej hali minęła linię mety tuż za plecami Justyny Święty. Największe sukcesy święciła w gronie młodzieżowców, w biegach sztafetowych. Wraz z koleżankami ze sztafety 4 x 400 metrów, jest juniorską wicemistrzynią Starego Kontynentu (2011) oraz młodzieżową mistrzynią Europy (2013). Miejsce wśród 400-metrowych biegaczek w tegorocznym rankingu IAAF: 56 (53,6 sek.)

<b>Dominik Bochenek</b> (SL WKS Zawisza Bydgoszcz, 27 lat) - 110 m ppł Dominik Bochenek (SL WKS Zawisza Bydgoszcz, 27 lat) - 110 m ppł Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta

Dominik Bochenek (CWZS Zawisza Bydgoszcz)

28-letni reprezentant bydgoskiego klubu to specjalista krótkich dystansów: 60 i 110 metrów przez płotki. Aktualny halowy mistrz Polski na tym pierwszym dystansie. Półfinalista mistrzostw Europy z krytego obiektu w szwedzkim Göteborgu z 2013 roku. Poza tym, zdobył złoty medal podczas światowych wojskowych igrzysk sportowych w Rio de Janeiro w biegu na 110 m przez płotki. W tym roku najszybciej pobiegł podczas toruńskich zawodów Copernicus Cup. Ranking IAAF: 42 pozycja (7,76 sek. na 60 m ppł)