Lekkoatletyka. Marlene Ottey pobiegnie na igrzyskach

Najstarszej w dziejach medalistce imprez lekkoatletycznych marzy się start na mistrzostwach świata w Daegu oraz na przyszłorocznych igrzyskach w Londynie. Może mieć jednak kłopot z zapewnieniem sobie minimum czasowych na te starty.
Dziewięć medali olimpijskich (pierwszy w Moskwie w 1980 roku), czternaście krążków wywalczonych w mistrzostwach świata oraz trzy rekordy świata dla 51-letniej legendy światowej lekkoatletyki nie są wystarczającym powodem do spełnienia i zakończenia kariery. - Byłabym niezmiernie szczęśliwa, gdybym pojechała na obie imprezy - powiedziała Marlene Ottey na rozgrywanych w Izmirze drużynowych mistrzostwach Europy. Reprezentantka Słowenii chce wystartować w biegu na 100 m oraz w sztafecie 4x100 m.

Minima czasowe na MŚ i IO to 11.29 s w sprincie oraz 44 s w sztafecie. W ubiegłym sezonie Ottey pobiegła 100 m w 11.67 s, tym roku - 12.07 s. i twierdzi, że jej forma rośnie. W szczytowych momentach kariery Ottey, jeszcze jako Jamajka, "wykręciła" czas 10.74 s., co jest szóstym wynikiem wszech czasów. Dla porównania rekord Polski na tym dystansie należący od 1986 roku do Ewy Kasprzyk wynosi 10.93 s., w tym roku najlepszą polską sprinterką jest Marta Jeschke z rezultatem 11.33 s.

Ottey porzuciła już wymagający dystans 200 m, na którym szczyci się trzecim wynikiem w historii tej konkurencji - 21.64 s. Trenuje i startuje od ponad 35 lat - najpierw jako Jamajka, później jako reprezentantka Słowenii, do której dołączyła po konflikcie z rodzimą federacją w 2002 roku. Trzy lata wcześniej Ottey zawieszono na rok po wykryciu u niej niedozwolony nandrolon. Została jednak oczyszczona z zarzutów i wróciła do startów.

Ottey to nie jedyny przypadek długowieczności wśród pań sportowców. 53-letnia Francuzka Jeannie Longo została właśnie mistrzynią Francji w jeździe na czas w kolarstwie szosowym. Wcześniej sięgnęła po 13 tytułów mistrzyni świata, cztery medale olimpijskie oraz blisko 1000 zwycięstw w wyścigach wspólnych. W Pekinie, w wieku 50 lat, Longo otarła się o podium w indywidualnej czasówce.

Niewykluczone, że wystartuje w Londynie razem z Ottey oraz z 44-letnią amerykańską pływaczką Darą Torres, która w Pekinie zgarnęła trzy medale.

Ze startu w mistrzostwach Jamajki zrezygnował Usain Bolt  »