Polska reprezentacja na MIO

Na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Singapurze reprezentować nas będzie 43 młodych sportowców w 17 dyscyplinach sportowych. Naszym reprezentantom pomaga 18 trenerów, lekarz, fizjoterapeuta oraz dwie osoby kierownictwa ogólnego.
Ostateczny skład reprezentacji zatwierdzono 30 czerwca pod przewodnictwem Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego oraz Anny Budzińskiej - dyrektor Dep. Sportu Kwalifikowanego i Młodzieżowego Ministerstwa Sportu i Turystyki. Przewodniczącym polskiej reprezentacji został Andrzej Kraśnicki.

W tegorocznej I edycji Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich weźmie udział 3,600 sportowców, którzy zmagać się w 26 dyscyplinach sportowych. Oficjalne pożegnanie polskiej reprezentacji oraz złożenie przyrzeczenia olimpijskiego odbyło się 8 sierpnia w Polskim Komitecie Olimpijskim. - Uważam, że to bardzo pożyteczna inicjatywa. Młodzi ludzie otrzymali dodatkowy, bardzo mocny bodziec do pracy, do podnoszenia swoich kwalifikacji. Te zawody dają przedsmak tego wszystkiego co związane jest z igrzyskami olimpijskimi. A to są przecież niepowtarzalne przeżycia i emocje - mówi Michał Brzuchalski, trener kajakarstwa.

W polskiej ekipie startować będą kajakarka Joanna Bruska - zdobyła 3 złote medale w mistrzostwach Polski juniorów i dwóch zawodników: Igor Dolata - zdobył 2 złote medale w mistrzostwach Polski juniorów i Patryk Sokół - zdobywca dwóch srebrnych medali. Nasi zawodnicy wystartują we wszystkich konkurencjach i stać ich na zajęcie wysokich miejsc.

- W Singapurze czekają nas bardzo interesujące zawody, w których startować będą m.in. medaliści mistrzostw Europy juniorów. To będzie doskonała okazja do konfrontacji dla naszych zawodników. Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie są ogromną szansą dla młodych sportowców i bardzo dobrze, że takie zawody wchodzą do międzynarodowego kalendarza sportowego - dodała Maria Jakóbik, trenerka pływania.

Jerzy RYBICKI, mistrz olimpijski w boksie z Montrealu, prezes Polskiego Związku Bokserskiego: Wierzę, że nasz jedyny reprezentant Dawid Michelus, który na mistrzostwach świata juniorów zajął trzecie miejsce dobrze zaprezentuje się w Singapurze. To zawodnik, który rokuje ogromne nadzieje, jest dobrze przygotowany fizycznie, ale przede wszystkim znakomicie radzi sobie mentalnie w ringu".

Trzymamy kciuki za polskich olimpijczyków!