Lekkoatletyczne ME. Statystyczne szanse Polaków 2. dnia

Siedmioro Polaków wystąpi w finałach swoich konkurencji drugiego dnia lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Barcelonie. Największe szanse na medal ma doświadczony Szymon Ziółkowski w rzucie młotem. Relacja na żywo na Sport.pl od 8 rano.
Środa zacznie się od finału chodu na 20 km, tym razem pań. Po południu o medale powalczą między innymi młociarze, dyskobolki i skoczkinie w dal.

W eliminacjach zobaczymy między innymi rekordzistkę świata w rzucie młotem Anitę Włodarczyk i 800-metrowców: Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota. Zapraszamy na analizę szans Polaków w środowych występach.

Chód na 20 kilometrów kobiet, finał

Początek: 8.05, Startują: Agnieszka Dygacz, Paulina Buziak

Obie Polki wywalczyły minimum, ale należą do najsłabszych zawodniczek w stawce 22 chodziarek. Lepsza z nich, Dygacz, ma piętnasty rekord życiowy wśród startujących. Walkę o wygraną zdominują Rosjanki, przy odrobinie szczęścia zajmą całe podium.

Dziesięciobój, pierwsze pięć konkurencji

Początek: 10.00, Startuje: Marcin Dróżdż

Marcin Dróżdż od paru lat jest najmocniejszym polskim wieloboistą. W tym roku ustanowił rekord życiowy wynikiem 7817 punktów. Pozwoliło mu to na wyjazd do Barcelony, ale w stawce 27 zawodników jest jednym ze słabszych. Dziesięcioboiści wezmą udział kolejno: w biegu na 100 m (od 10.00), skoku w dal (od 11.00), pchnięciu kulą (od 12.30), skoku wzwyż (od 18.00) i w biegu na 400 m (od 21.55).

Rzut młotem kobiet, eliminacje

Początek: 10.10 (grupa A), 12.00 (grupa B) Startują: Anita Włodarczyk, Małgorzata Zadura

By znaleźć się w finale, trzeba rzucić ponad 69 metrów. Dla rekordzistki świata Anity Włodarczyk (78.30 m) to śmieszna odległość. Polka narzeka na ból pleców, ale przy rzucaniu podobno jej to nie przeszkadza. Brak awansu do finału byłby więc ogromną sensacją na minus. Awans jest też w zasięgu Małgorzaty Zadury.

100 m kobiet, eliminacje

Początek: 10.40, Startuje: Marika Popowicz

Do półfinału awansują po trzy zawodniczki z każdego z czterech biegów i cztery z czasem. Popowicz ma szóstą życiówkę w swojej serii, i kiepskie szanse. Ale jeżeli tak jak Jagaciak, Kościelniak i Cichocka pokusi się o nowy rekord życiowy, to może pokusić się o niespodziankę.

3000 m z przeszkodami kobiet, półfinały

Początek: 11.30, Startują: Wioletta Frankiewicz, Katarzyna Kowalska

Dwa biegi, z każdego do finału wejdą po cztery zawodniczki i dodatkowo cztery z czasami. Polki należą do faworytek obu serii.

800 m mężczyzn, eliminacje

Początek: 12.10, Startują: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski

Lewandowski ma najlepszy w tym sezonie czas w Europie i nie powinien mieć problemu w swoim biegu. Kszczot miał trudne losowanie, i w trzeciej serii ma aż trzech silniejszych na papierze rywali. Z każdego biegu wejdzie trzech pierwszych i czterech z czasami.

400 m przez płotki mężczyzn, eliminacje

Początek: 12.50, Startuje: Rafał Omelko

21-letni Omelko przyjechał po naukę. Ma najgorszy rekord życiowy w swoim biegu, musiałby go sporo poprawić, by walczyć o półfinał.

Rzut dyskiem kobiet, finał

Początek: 18.30, Startują: Joanna Wiśniewska, Wioletta Potępa

W eliminacjach przepadła Żaneta Glanc, której w zeszłym roku w Berlinie niewiele brakowało do medalu MŚ. W finale powalczą za to doświadczone Potępa i Wiśniewska. Ta pierwsza miała trzeci wynik wyjątkowo słabych eliminacji. Wszystko jest więc możliwe, choć medal będzie sporą niespodzianką.

400 m kobiet, półfinały

Początek: 18.35, Startuje: Agata Bednarek

Z powodu niewielkiej ilości zgłoszeń, rywalizacja zaczyna się od półfinałów. Z każdego z trzech biegów awansują po dwie pierwsze i dodatkowo dwie z czasami. Bednarek ma szóstą życiówkę na osiem zawodniczek z jej serii. Może ją poprawi w debiucie na wielkiej imprezie, ale na awans szanse ma czysto teoretyczne.

400 metrów mężczyzn, półfinały

Początek: 19.10, Startują: Marcin Marciniszyn, Kacper Kozłowski, Piotr Klimczak

Z każdego z trzech biegów wejdzie po dwóch zawodników i dodatkowo dwóch z czasami. Polakom nie można odbierać szans, ale jeśli chcą się liczyć, muszą bić rekordy życiowe. Pytanie tylko, czy są na to przygotowani.

100 metrów mężczyzn, półfinały

Początek: 19.50, Startują: Paweł Stempel, Dariusz Kuć, Robert Kubaczyk

Zasady kwalifikacji do finału (o godzinie 21.45) takie same jak u 400-metrowców, ale szanse nieporównanie niższe, by nie powiedzieć żadne. Szanse miałby Dariusz Kuć, gdyby biegał w okolicach rekordu życiowego (10,17), czego już od dawna nie robi.

Skok w dal kobiet, finał

Początek: 20.00, Startuje: Anna Jagaciak

Polka sprawiła ogromną niespodziankę bijąc rekord życiowy i wchodząc do finału z trzecim wynikiem. Po eliminacjach Jagaciak zapowiada walkę o ósemkę, i takie są jej realne możliwości.

400 metrów przez płotki kobiet, półfinały

Początek: 20.15, Startuje: Marzena Kościelniak

Polka w eliminacjach poprawiła życiówkę, ale i tak ma najgorszy wynik spośród zawodniczek w swoim półfinale. Jak sama powiedziała po starcie, w kolejnym biegu chce się znów poprawić. Nawet jeśli to uczyni, na finał nie ma szans.

Rzut młotem mężczyzn, finał

Początek: 20.25, Startują: Szymon Ziółkowski, Wojciech Kondratowicz

Ziółkowski eliminacje przeszedł jak profesor, w pierwszym rzucie załatwiając sprawę. Do jego najgroźniejszych rywali należeć będą: Słowak Libor Charfreitag, Węgier Kristian Pars i Włoch Nicola Vizzoni. Nie będzie łatwo, ale szansa na medal jest. Co pokaże drugi z Polaków, jest niewiadomą. Wszedł z 11. wynikiem, ale zadeklarował, że nie powiedział ostatniego słowa.

1500 metrów mężczyzn, półfinały

Początek: 20.40, Startuje: Mateusz Demyszczak

Dwa biegi, do finału wejdzie po czterech i dodatkowo czterech z czasami. Polak ma siódmy rezultat wśród 14 zawodników, co oznacza, że nie jest bez szans. Przydałoby się jednak poprawić tegoroczny rekord życiowy.

Wszystkie starty Polaków z pierwszego dnia lekkoatletycznych ME »