Sport.pl

Mistrz olimpijski przebiegł maratoński dystans najszybciej w historii, ale magicznej granicy nie pobił

W sobotę na torze Monza w północnych Włoszech miała zostać złamana magiczna granica 2 godzin w biegu maratońskim. Niestety, nie próba się nie powiodła. Eliud Kipchoge z Kenii przebiegł 42 km i 195 m w czasie dwóch godzin i 24 sekund.
Próba bicia magicznej bariery odbyła się w ramach projektu pod nazwą Breaking2 organizowanego przez giganta branży sprzętu sportowego - Nike. Mistrz olimpijski korzystał na torze z pomocy zawodników, którzy mieli go prowadzić przez cały dystans w określonym tempie. Niestety dwóch najważniejszych pomocników - znakomici długodystansowcy Lelisa Desisa z Etiopii i Zersenay Tadese z Erytrei - zawiodło. Obaj wycofali się z trasy biegu zbyt wcześnie i samotny Kipchoge nie był w stanie utrzymać tempa na historyczny wynik.

Rezultat uzyskany na Monzy nie będzie rekordem świata. Taki wynik musi być uzyskany podczas oficjalnych zawodów. W tej chwili najlepszym wynikiem na świecie na tym dystansie jest rezultat Dennis Kimetto z maratony berlińskiego w 2014 r. - 2:02.57.

W oficjalnym starcie Eliud Kipchoge najszybciej pobiegł w 2016 r. w Londynie, uzyskując czas 2:03.05. To trzecie w historii wynik w maratonie. Drugi należy do Etiopczyka Kenenisa Bekele (2:03.03 w Berlinie w 2016 r.).

Więcej o:
Komentarze (23)
Mistrz olimpijski przebiegł maratoński dystans najszybciej w historii, ale magicznej granicy nie pobił
Zaloguj się
 • mietekkowalski

  Oceniono 1 raz 1

  Powinni uznać to za rekord, w końcu nikt bo nie niósł na plecach. Kolarze do bicia rekordu w godzinnej jeździe też podobnie się przygotowują.

 • Janusz Marek Nowak

  0

  Takie rekordy na siłę nikomu nie są potrzebne, no chyba, że dla Nike albo Adidasa, by poprawić swoja sprzedaż

 • Paweł Białek

  0

  Jest jeszcze projekt Adidasa i projekt niezależny. Więc pewnie w tym roku w podobnych warunkach 2 godziny zostaną złamane. Z tym, że na zawodach jeszcze długo nie albo w ogóle nigdy.

 • tomekgaz

  0

  Podwoją ilość koksu za rok i rekord gotowy :-)

 • polak26

  Oceniono 1 raz -1

  Dlaczego na zdjęciu są sami czarni? Bo są ewolucyjnie bardziej dostosowani do biegu. Mają mniej inteligentne mózgi potrzebujące mniej energii, stąd więcej może iść w stronę mięśni. W przyrodzie zawsze coś jest za coś. Bilans energetyczny musi się zgadzać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX