Lekkoatletyka. Nie żyje Agata Karczmarek, rekordzistka Polski w skoku w dal

Nie żyje Agata Karczmarek, brązowa medalistka HMŚ 1997 w skoku w dal, rekordzistka Polski (6.97) - poinformował Polski Związek Lekkiej Ateltyki.
Karczmarek od lat walczyła z nowotworem. Jesienią 2015 roku miała nawrót choroby. Znalazła się w trudnej sytuacji po tym, jak odmówiono jej przedłużenia zwolnienia lekarskiego. - Wiąże się to z poważnym uszczupleniem środków finansowych potrzebnych do walki z nowotworem. Każda wpłata na konto będzie jej przekazana i pozwoli na zakup nierefundowanych przez nasze kochane państwo lekarstw - apelował jesienią trener Marek Mierzejewski.

- W poniedziałek w południe rozmawiałem jeszcze telefonicznie z Agatą, przebywającą w szpitalu. Wieczorem stan zdrowia dramatycznie się pogorszył. Odeszła we śnie - powiedział PAP Przemysław Radkiewicz, olimpijczyk z Atlanty, gdzie w konkursie skoku wzwyż był dziesiąty (2,29).

Karczmarek rekord Polski w skoku w dal ustanowiła w 1988 roku. Jej 6,97 od blisko 30 lat ciągle jest niedoścignione. Cztery razy startowała w igrzyskach olimpijskich. Jej najlepszy wynik to 6. miejsce w Atlancie. Zdobyła brąz halowych mistrzostw świata, była finalistką MŚ (8. miejsce w 1993 i 7. w 1995) i ME (najlepszy wynik - 6. miejsce w 1994). Miała 53 lata.

W 1988 roku została uhonorowana nagrodą "Złote Kolce" dla najlepszej polskiej lekkoatletki sezonu. Była 14-krotną mistrzynią kraju na stadionie i 10-krotną w hali. Startowała w barwach warszawskiej Legii. Podopieczna trenerów Andrzeja Lasockiego i Jerzego Fidusiewicza.