Lekkoatletyka. Konrad Bukowiecki poprawił rekord świata juniorów

Konrad Bukowiecki wygrał konkurs pchnięcia kulą podczas mityngu Zlata Tretra w Ostrawie. Wynik 21,01 m uzyskany przez Polaka to nowy rekord świata juniorów na stadionie, rekord Europy juniorów i minimum na igrzyska w Rio de Janeiro.
Bukowiecki to jeden z największych talentów w polskim sporcie i światowej lekkoatletyce. Choć ma dopiero 19. lat, to zajmował już szóste miejsce w halowych mistrzostwach Europy w Pradze i czwarte w halowych MŚ. W piątek zadziwił po raz kolejny.

Do Ostrawy Polak przyjechał z życiówką z zeszłego sezonu 20,78 m, a wyjechał z wynikiem lepszym o 23 centymetry. To wynik znacznie lepszy niż minimum kwalifikacyjne do Rio (20.50), które już wcześniej wypełnili Tomasz Majewski i Michał Haratyk. Oznacza to, że Polska prawdopodobnie wyśle do Brazylii trzech kulomiotów.

Wynik Bukowieckiego to nowy rekord świata juniorów na otwartym stadionie w pchnięciu kulą seniorską (o wadze 7.26 kg). W hali dalej o cztery centymetry pchnął w 1974 roku Amerykanin Terry Albritton (21,05). Rezultat Bukowieckiego to absolutny rekord Europy juniorów.

Bukowiecki mimo młodego wieku uzyskał światowy wynik. To szósty rezultat w historii polskiej lekkiej atletyki i siódmy w tym sezonie wynik na świecie.

Drugie miejsce z wynikiem 20,86 - najlepszym w sezonie - zajął Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski. Piąty był trzeci z Polaków Michał Haratyk.

Konrad Bukowiecki - rekordowy polski wyrwidąb

Wyniki:

1. Konrad Bukowiecki (Polska)21,01 (PB)
2. Tomasz Majewski (Polska)20,86 (SB)
3. Andrei Toader (Rumunia)20,32 (PB)
4. Stipe Żunić (Chorwacja)20,22
5. Michał Haratyk (Polska)19,82
6. Tomas Stanek (Czechy)19,58
7. Ladislav Prasil (Czechy)19,14
8. Martin Stanek (Czechy)18,51
Swoboda to wcale nie największy talent w polskiej lekkiej atletyce? [SPRAWDŹ]