Sport.pl

Lekkoatletyka. Rekord świata Anity Włodarczyk oficjalnie zatwierdzony

Nowy prezydent IAAF Sebastian Coe zatwierdził nowy rekord świata Anity Włodarczyk. Polka ustanowiła go w trakcie sierpniowego Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej. Oddała wówczas rzut na odległość 81,08 m. Jest pierwszą kobietą, która przekroczyła barierę 80 metrów.
Dotychczasowy rekord świata, ustanowiony w sierpniu zeszłego roku w Berlinie, także należał do 30-letniej młociarki i wynosił 79,58. Dzięki oficjalnej decyzji IAAF Włodarczyk stała się pierwszą kobietą, która w rzucie młotem przekroczyła barierę 80 metrów. Dla nowego prezydenta organizacji była to niemal pierwsza decyzja podjęta w nowej roli.

Oficjalnie zapisanie rekordu było formalnością. Już we Władysławowie, gdzie odbywał się sierpniowy festiwal rzutów, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Marcin Jędryczka zapewniał: - Nie ma żadnych przeszkód, aby rezultat Anity został uznany. Rzutnie we Władysławowie uzyskały certyfikat dwa lata i wszystkie wyniki uzyskiwane we Władysławowie są ważne.

Nowy prezydent IAAF zatwierdził też rekord świata w dziesięcioboju, który w Pekinie ustanowił Amerykanin Ashton Eaton. Od teraz wynosi on 9045 punktów.

Więcej o: