Lekkoatletyka. Asli Cakir Alptekin pozbawiona złota igrzysk w Londynie

Turecka biegaczka Asli Cakir Alptekin musi oddać złoty medal olimpijski wywalczony w Londynie w biegu na 1500 m po tym, jak udowodniono jej doping krwi. Została też zdyskwalifikowana na osiem lat.
Decyzję taką ogłosił w poniedziałek Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie (CAS). To tylko potwierdzenie sankcji uzgodnionych przez biegaczkę i Międzynarodową Federację Lekkoatletyczną (IAAF).

CAS uznał, że próbki krwi pobrane pomiędzy lipcem 2010 a październikiem 2012 wskazują na anormalne parametry. Tym samym unieważniono wszystkie wyniki Alptekin od 29 czerwca 2010 roku oraz odebrano jej złote medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy na dystansie 1500 m z 2012 roku.

Dyskwalifikacja Alptekin wiąże się z wprowadzeniem paszportu biologicznego, dzięki któremu możliwe jest śledzenie parametrów krwi sportowców i dyskwalifikowanie ich po stwierdzeniu anormalnych parametrów.

Alptekin wygrała finał z czasem 4:10.23. Teraz złoto przypadnie jej rodaczce Gamze Bulut, srebro Maryam Yusuf Jamal z Bahrajnu, a brąz Rosjance Tatianie Tomaszewej.

IAAF odwołała się do CAS po tym, jak w grudniu 2013 roku turecka federacja oczyściła biegaczkę z zarzutów. Obecna dyskwalifikacja jest ośmioletnia, gdyż wcześniej - w 2004 roku - Turczynka była już zawieszona za doping.

Najlepsze kadry i historie z halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce [ZDJĘCIA]
Więcej o: