Paul Tergat - sylwetka

W niedzielę 34-letni Kenijczyk pokonał maraton w Berlinie w najlepszym czasie w historii - 2 godz. 04 min, 55 s.
Drugi biegacz na mecie Sammy Korir, również z Kenii, też pobiegł szybciej niż poprzedni rekordzista - Amerykanin urodzony w Maroku Khalid Khannouchi (2,05.38) w maratonie w Londynie rok temu.

Tergat jest jednym z fantastycznych kenijskich biegaczy urodzonych na krawędzi Wielkiego Rowu Tektonicznego. Urodził się w Baringo, ale ćwiczył w szkołach biegowych rejonu Marakwet, na wysokości ponad 3000 m npm.

Tergat i John Ngugi to jedyni biegacze, którzy pięć razy zdobywali tytuł mistrza świata w przełajach. Po przeniesieniu się na bieżnię nemezis Tergata stał się wielki Etiopczyk Haile Gebrselassie. Kenijczyk aż czterokrotnie był pokonywany przez Gebrselassie w finałach olimpijskich i mistrzostw świata na 10 tys. m. Był tuż za Haile w Atlancie (1996) i Sydney (2000) oraz w mistrzostwach świata w Atenach (1997) i Sewilli (1999).

Jeszcze przed berlińskim maratonem w niemieckim piśmie "Runner World" Tergat mówił, że trenuje do pobicia rekordu. Podobno biegał na treningu dystanse przekraczające 42 kilometry. - Moje doświadczenie mówi mi, że w maratonie liczy się siła psychiczna. To dlatego tak dużo trenuję - powiedział. Ojciec trojga dzieci - prowadzi w Nairobi stację benzynową Engen Oil oraz jest biznesmenem w dziedzinie import-export.