Lekkoatletyka. Małachowski walczy o diament i dolary

Jeśli Piotr Małachowski zajmie w Brukseli pierwsze lub drugie miejsce, wygra rzut dyskiem w Diamentowej Lidze. Otrzyma wówczas 40 000 dolarów i diamentowe trofeum.
Diamentowa Liga to cykl najbardziej prestiżowych lekkoatletycznych mityngów. Sportowcy poza nagrodami w poszczególnych zawodach (zwycięzca otrzymuje 10 000 dolarów, zarabia pierwsza ósemka) zdobywają też punkty do specjalnego rankingu.

Małachowski mocno postawił w tym roku na Diamentową Ligę. Przed ostatnim startem w Brukseli ma sześć punktów przewagi nad Niemcem Robertem Hartingiem, który część startów opuścił. Ostatni start traktowany jest jak finał, a punkty mnożone razy dwa. Zwycięzca otrzyma ich osiem, drugi zawodnik cztery a trzeci dwa. By Polak utrzymał się na prowadzeniu niezależnie od wyniku Hartinga musi być co najmniej drugi.

Na papierze wygląda, że powinno się udać. Małachowski w tym sezonie na 15 startów tylko raz nie stanął na podium (był czwarty na ME w Zurychu) i raz był trzeci (na mityngu w Berlinie).

Sytuacja niebezpiecznie przypomina jednak tę z poprzedniego sezonu. Wówczas Małachowski też był liderem z 6-punktową przewagą przed ostatnim startem, ale zawalił go i stracił prowadzenie na rzecz Estończyka Gerda Kantera.

Na liście startowej poza Małachowskim, Kanterem i Hartingiem jest też między innymi brązowy medalista mistrzostw Europy w Zurychu Robert Urbanek i drugi z Niemców Martin Wierig.

Poza dyskobolami w memoriale Ivo Van Damme'a wystartuje trzech polskich tyczkarzy: Paweł Wojciechowski, Robert Sobera i Piotr Lisek, a na bieżni zobaczymy Karola Zalewskiego (200 m), Jakuba Krzewinę (400 m), Adama Kszczota (1000 m), Marcina Lewandowskiego (1000 m), Renatę Pliś (3000 m) i Krystiana Zalewskiego (3000 m z przeszkodami).

W Brukseli diamenty zostaną przyznane w 16 konkurencjach, ale nikt z Polaków poza Małachowskim nie ma już szans na wygraną w klasyfikacji generalnej w Diamentowej Lidze. Małachowski pozostaje też jedynym z biało-czerwonych, który już tego dokonał, w sezonie 2010.

Pierwsza z "diamentowych" konkurencji rozpocznie się w Brukseli o 18.15, a konkurs rzutu dyskiem o 20.36.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live