Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy. 16 medali Polaków

Aleksander Waleriańczyk był polskim bohaterem młodzieżowych mistrzostw Europy. Na stadionie bydgoskiego Zawiszy zdobył złoty medal, a jego wynik - 2,36 m - jest najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie
Waleriańczyk był faworytem konkursu. - Trochę mnie to tremowało - powiedział Polak.

Na skoczni nie było tego widać. Waleriańczyk, który przed finałem miał najlepszy wynik spośród startujących - 2,32 m - za każdym razem pokonywał poprzeczkę w pierwszej próbie. Skończył na wysokości 2,36. Atak na rekord Polski (2,39) się nie udał. - Ten wynik jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Mogłem zakończyć konkurs na 2,29, kiedy złoto było już w kieszeni, ale czułem się świetnie. Bardzo mi pomógł doping bydgoskiej publiczności. To była polska skocznia - powiedział Waleriańczyk.

Polacy zdobyli w Bydgoszczy aż 16 medali, najwięcej w historii MME. Mistrzem Europy z czwartym wynikiem na świecie został Marek Plawgo (400 m ppł) - 48,45, a Kamila Skolimowska poprawiła w rzucie młotem rekord Europy do lat 23 (71,38 m). Złote medale wywalczyli jeszcze Beniamin Kuciński w chodzie na 20 km oraz - w ostatniej konkurencji zawodów - męska sztafeta 4 razy 400 metrów.



Mężczyźni.

100 m: 1. R. Pognon (Francja) 10,19; 2. A. Golberg (Estonia) 10,28; 3. F. Calligny (Francja) 10,34; 4. Ł. Chyła (Polska) 10,35.

200 m: 1. C. Lambert (W. Brytania) 20,34; 2. M. Jędrusiński (Polska) 20,39; 3. J. Wissman (Szwecja) 20,43.

400 m: 1. L. Djhone (Francja) 45,04; 2. T. Benjamin (W. Brytania) 45,86; 3. R. Wieruszewski (Polska) 45,87.

800 m: 1. R. Herms (Niemcy) 1.46,26; 2. F. Lacasse (Francja) 1.46,47; 3. M. Olmedo (Hiszpania) 1.46,83; ...8. T. Marks (Polska) 1.48,78

1500 m: 1. M. Yemmouni (Francja) 3.44,02; 2. X. Areny (Hiszpania) 3.44,65; 3. L. Perrone (Włochy) 3.45,05 ...8. G. Wojtczak (Polska) 3.46,28.

3000 m z przeszkodami: 1. M. Proell (Austria) 8.25,86; 2. R. Popławski (Polska) 8.27,95; 3. J. Keskisalo (Finlandia) 8.28,53. 5000 m: 1. C. Thompson (W. Brytania) 13.58,62; 2. M. Farah (W. Brytania) 13.58,88; 3. R. Connolly (Irlandia) 14.03,75; ...P. Ochal (Polska) dyskwalifikacja.

10 km: 1. I. Kanelopoulos (Grecja) 29.00,78; 2. W. Matwijczuk (Ukraina) 29.01,29; 3. P. Ochal (Polska) 29.17,41; ...11. J. Burghardt (Polska) 31.17,49.

110 m ppł: 1. L. Doucoure (Francja) 13,25; 2. P. Nossmy (Szwecja) 13,50; 3. G. Sedoc (Holandia) 13,55.

400 ppł: 1. M. Plawgo (Polska) 48,45; 2. C. Duma (Niemcy) 49,53; 3. T. Kortbeek (Holandia) 49,68.

4x100 m: 1. W.Brytania 39,31; 2. Francja 39,38; 3. Belgia 39,54; ...Polska dyskwalifikacja (M. Niewiara, Ł. Chyła, P. Ptak, M. Jędrusiński).

4x400 m: 1. Polska 3.03,32 (R. Wieruszewski, K. Skalski, D. Dąbrowski, M. Plawgo); 2. Niemcy 3.03,36; 3. Rosja 3.04,18. Chód na 20 km: 1. B. Kuciński (Polska) 1:22.07; 2. S. Łyscow (Rosja) 1:24.04; 3. A. Tałaszko (Białoruś) 1:24.28; ...8. K. Kalka (Polska) 1:27.19; 10. R. Dyś (Polska) 1:29.53.

W dal: 1. L. Tsatoumas (Grecja) 8,24; 2. W. Zuskow (Ukraina) 8,22; 3. D. Simion (Rumunia) 8,09.

Trójskok: 1. D. Waliukiewicz (Białoruś) 17,57; 2. M. Oprea (Rumunia) 17,28; 3. R. Helpling (Niemcy) 16,66.

Wzwyż: 1. A. Waleriańczyk (Polska) 2,36; 2. A. Tereszin (Rosja) 2,27; 3. W. Borysiewicz (Polska) 2,27; 4. R. Wolski (Polska) 2,25.

Tyczka: 1. O. Korczmid (Ukraina) 5,50; 2. M. Osei-Tutu (Niemcy) 5,50; 3. M. Mazurik (Ukraina) 5,45; ... 7. P. Szczyrba (Polska) 5,00.

Dysk: 1. R. Smith (Holandia) 59,90; 2. D. Siwakow (Białoruś) 58,00; 3. B. Piszczelnikow (Rosja) 56,88; ...9. P. Małachowski (Polska) 54,79.

Oszczep: 1. A. Iwanow (Rosja) 82,59; 2. I. Janik (Polska) 82,54; 3. T. Pitkamaki (Finlandia) 78,84.

Kula: 1. P. Łyzin (Białoruś) 20,43; 2. P. Sofin (Rosja) 20,33; 3. R. Smith (Holandia) 20,18; 4. T. Majewski (Polska) 19,92; ...6. T. Chrzanowski (Polska) 19,47; 9. J. Cichocki (Polska) 18,35.

Młot: 1. K. Pars (Węgry) 77,25; 2. E. Apak (Turcja) 76,52; 3. A. Waszczyło (Białoruś) 71,91.

Dziesięciobój: 1. A. Niklaus (Niemcy) 7983 punktów; 2. I. Turi (Estonia) 7864; 3. A. Vaisjuns (Łotwa) 7681.



Kobiety.

100 m: 1. G. Kokloni (Grecja) 11,33; 2. D. Onyśko (Polska) 11,46; 3. O. Dragun (Białoruś) 11,48; ...8. M. Flejszar (Polska) 11,66.

200 m: 1. M. Majdanowa (Ukraina) 22,82; 2. M. Nose (Słowenia) 23,09; 3. D. Dydo (Polska) 23,34.

400 m: 1. H. Karagounis (W. Brytania) 51,78; 2. S. Desert (Francja) 52,05; 3. T. Firowa (Rosja) 52,14; 4. M. Bejnar (Polska) 52,35.

800 m: 1. R. Lyne (W. Brytania) 2.04,66; 2. L. Klocova (Słowacja) 2.05,02; 3. E. Desviat (Hiszpania) 2.05,38; ...5. J. Kaczor (Polska) 2.06,39; 8. J. Buza (Polska) 2.06,75.

1500 m: 1. O. Czumakowa (Rosja) 4.11,75; 2. R. Drazdauskaite (Litwa) 4.12,16; 3. L. Dobriskey (W. Brytania) 4.12,95.

3000 m z przeszkodami: 1. L. Iwanowa (Rosja) 9.41,16; 2. M. Mannova (Czechy) 9.42,01; 3. S. Vanden Bempt (Belgia) 9.42,04; ... 7. J. Budniak (Polska) 10.13,56.

5000 m: 1. E. Abeylegesse (Turcja) 15.16,79; 2. T. Pietrowa (Rosja) 16.02,79; 3. S. Bejarano (Hiszpania) 16.17,81.

10 km: 1. K. Papp (Węgry) 33.23,02; 2. W. Lewuszkina (Rosja) 33.28,73; 3. L. Damen (W. Brytania) 33.29,82; ...14. K. Jarzyńska (Polska) 35.20,92.

100 m ppł: 1. S. Kallur (Szwecja) 12,88; 2. N. Hentschke (Niemcy) 12,89; 3. M. Korotiejewa (Rosja) 12,95; ...5. J. Oleksy (Polska) 13,01.

400 m ppł: 1. O. Gulumian (Rosja) 56,23; 2. I. Zauna (Łotwa) 56,47; 3. M. Rus (Rumunia) 57,01; ... 7. K. Tłustochowska (Polska) 58,15.

4x100 m: 1. Ukraina 44,29; 2. Polska 44,51 (A. Radoszewska, D. Onyśko, D. Dydo, M. Flejszar); 3. Niemcy 44,59.

4x400 m: 1. Rosja 3.29,25; 2. W. Brytania 3.30,44; 3. Niemcy 3.33,59; ...5. Polska 3.34,04 (A. Nentwig, K. Tłustochowska, A. Hennig, M. Bejnar).

Chód na 20 km: 1. A. Tsoumeleka (Grecja) 1:33.55; 2. V. Santos (Portugala) 1:35.18; 3. S. Zimmer (Niemcy) 1:35.56; ...9. E. Nieckarz (Polska) 1:46.51.

W dal: 1. C. Kluft (Szwecja) 6,86; 2. I. Simagina (Rosja) 6,70; 3. I. Radevica (Łotwa) 6,70; ...6. M. Trybańska (Polska) 6,44.

Trójskok: 1. W. Gurowa (Rosja) 14,37; 2. S. La Mantia (Włochy) 14,31; 3. I. Radevica (Łotwa) 14,04.

Wzwyż: 1. B. Vlasic (Chorwacja) 1,98; 2. J. Szlesarenko (Rosja) 1,96; 3. A. Ksok (Polska) 1,92.

Tyczka: 1. J. Isinbajewa (Rosja) 4,65; 2. V. Boslak (Francja) 4,40; 3. A. Rogowska (Polska) 4,35.

Dysk: 1. N. Fokina (Ukraina) 59,30; 2. J. Tucholke (Niemcy) 58,24; 3. O. Czernogorowa (Białoruś) 56,57.

Oszczep: 1. J. Klimesova (Czechy) 60,54; 2. I. Charun (Ukraina) 58,28; 3. M. Jakowenko (Rosja) 57,52; ...9. M. Czeńska (Polska) 54,09.

Kula: 1. N. Choronienko (Białoruś) 17,66; 2. K. Kluge (Niemcy) 17,09; 3. F. Kadogan (Turcja) 16,72; ...9. J. Rożko (Polska) 15,54; 11. M. Dzierzęcka (Polska) 15,07; 13. A. Maciąg (Polska) 14,34.

Rzut młotem: 1. K. Skolimowska (Polska) 71,38; 2. O. Menkowa (Białoruś) 67,58; 3. G. Chanafiejewa (Rosja) 66,98.