Sport.pl

Moskwa 2013. Kolejny protest, rosyjskie biegaczki pocałowały się na podium

Tatjana Firowa i Ksenija Ryżowa są kolejnymi bohaterkami afery wokół prawa, które zakazuje promocji homoseksualizmu w Rosji. Biegaczki, które zdobyły złoty medal w sztafecie 4 x 400 metrów, pocałowały się na podium w usta. Wcześniej na ten temat kontrowersyjnie wypowiedziała się już m.in. Jelena Isinbajewa.
Władimir Putin tuż przed mistrzostwami podpisał ustawę, która zakazuje propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich. Ta decyzja wywołała wiele kontrowersji nie tylko w środowisku mniejszości seksualnych, ale także wśród sportowców, co odbija się na atmosferze wokół kończących się mistrzostw świata w Moskwie.

Biegaczki ze sztafety 4 x 400 metrów, całując się na podium w blasku fleszy, sprawiły, że dyskusja znów się zaogniła. Nie brakuje głosów, że nowe prawo spowoduje bojkot niektórych sportowców przyszłorocznych zimowych Igrzysk, które odbędą się w Soczi.

Wcześniej kontrowersje wywołała wypowiedź Jeleny Isinbajewej, która poparła prawo ustanowione przez rosyjskie władze, przez co została oskarżona o krytykowanie mniejszości seksualnych. - To nie byłoby dobre dla naszego narodu, gdybyśmy pozwolili ludziom robić te wszystkie rzeczy na ulicach. Uważamy się za normalnych ludzi, chłopcy wiążą się z dziewczynami, a dziewczyny z chłopcami. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takich problemów jak teraz i nie chcemy mieć ich w przyszłości - powiedziała.

Dzień później musiała się tłumaczyć z tych słów, gdyż nie zabrakło nawet głosów, że po takiej wypowiedzi MKOl powinien odebrać jej tytuł ambasadorki Igrzysk Olimpijskich Młodzieży.

Przeczytaj więcej o zamieszaniu wokół wypowiedzi Isinbajewej

Isinbajewa stwierdziła później, że została źle zrozumiana, gdyż angielski nie jest jej ojczystym językiem. - Mogłam zostać źle zrozumiana. Chciałam powiedzieć, że ludzie powinni respektować prawo innego kraju, zwłaszcza jeśli są w nim gościem. Szanuję poglądy innych sportowców i chcę to jak najmocniej podkreślić, że jestem przeciwna dyskryminacji osób ze względu na ich seksualność - dodała tyczkarka.

Kontrowersje wywołała też Emma Green, skoczkini wzwyż ze Szwecji, która pomalowała paznokcie w tęczowe barwy w ramach protestu przeciw polityce rosyjskich władz. Szwedzka federacja poprosiła jednak atletkę o zmianę koloru paznokci.

Przeczytaj więcej sprawie Emmy Green

Sprawa Firowej i Ryżowej to tylko "dolanie oliwy do ognia" w zamieszaniu wokół prawa wprowadzonego przez Putina. W najbliższych miesiącach przekonamy się, czy środowisko sportowe w dalszym ciągu będzie walczyło ze wspomnianą ustawą. Jeśli tak, może się to w dużym stopniu przełożyć na zbliżające się wielkimi krokami wspomniane wcześniej igrzyska w Soczi.

Więcej o:
Komentarze (181)
Moskwa 2013. Kolejny protest, rosyjskie biegaczki pocałowały się na podium
Zaloguj się
 • an_konta

  Oceniono 446 razy 332

  U ruskich tak to całują się nawet obcy sobie faceci... Zobaczcie zdjęcia pocałunku Breżniewa z Honekerem... Nie ma w tym żadnych podtekstów erotycznych

 • gre-gol

  Oceniono 337 razy 123

  Dziewczyny - mołodcy !
  To coś duuuuuużo więcej niż jakeś paznokcie . Taki gest naprawdę wymagał odwagi!

 • jedyny_trzezwy

  Oceniono 250 razy 110

  Hipokryci. To "zabawne", że tylu dzielnych do okazywania protestów nie było na Igrzyskach w Pekinie, a przecież powodów i przykładów łamania praw człowieka w Chinach jest znacznie więcej. Te panie promują same siebie i tyle.

 • bachjs

  Oceniono 139 razy 89

  MANIPULACJA PRZEZ DUŻE M!!! Ludzie tak nie można!!!! Panie szanowny redaktorzyno bo inaczej nie sposób się do pana zwracać polecam obejrzeć sobie 100 razy film z dekoracji i jeżeli zobaczy Pan tam jakiś pocałunek o zabarwieniu erotycznym to gratuluje!! polecam
  www.youtube.com/watch?v=AaS3Xdi8ARs
  Dziewczyny w sposób normalny naturalny i serdeczny się uściskały i to nie tylko dwie ale pozostałe też dały sobie po buziaku...ale skąd ten wątek? bo akurat jedna przy pocałunku przytrzymała za szyję! POcałunek był w zaden sposób nie rażący dla mnie który się gejostwem brzydzi.
  Sport pl był portalem jak dotąd mi sie wydawało sportowym, ale agora ma swoje zasady i bedzie nam polakom robić wode z mózgu...SPORTPL ROBI SAM TANIE SENSACJE! Założe sie że w Rosji o pocałunku nie ma ani słowa

 • drbonk

  Oceniono 114 razy 58

  fajne babeczki

 • pszczerba

  Oceniono 116 razy 36

  jak to by powiedział siara: no i w pi..du po karierze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX