Moskwa 2013. Emma Green przemalowała paznokcie. Szwedzka federacja naciskała

Szwedzka skoczkini wzwyż Emma Green Tregaro startowała na mistrzostwach świata w Moskwie z paznokciami pomalowanymi w kolorach tęczy. Była to forma protestu przeciwko ustawie podpisanej przez Władimira Putina, która uderza w środowiska LGBT. Kiedy zrobiło się o całej sprawie głośno, rodzima federacja Green Tregaro poprosiła zawodniczkę o przemalowanie paznokci.
Emma Green Tregaro w sobotnim konkursie skoku wzwyż zajęła piąte miejsce. Wprawne oko mogło wychwycić, że paznokcie zawodniczki były pomalowane na czerwono, choć jeszcze w eliminacjach były "tęczowe". O zmianę kolorów poprosiła zawodniczkę szwedzka federacja lekkoatletyczna. Dlaczego?

O całej sprawie zrobiło się głośno, kiedy brązowa medalistka MŚ z 2005 roku opublikowała zdjęcie swoich dłoni w popularnym internetowym serwisie Instagram. Nie było wątpliwości, że "tęczowe" paznokcie były protestem przeciwko kontrowersyjnej ustawie podpisanej niedawno przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Krytykowana przez obrońców praw człowieka ustawa zakazuje propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich, przewiduje kary finansowe, także dla cudzoziemców, którym "udowodniono narzucanie dzieciom rosyjskim nietradycyjnych wartości rodzinnych". - Pomalowałam paznokcie, żeby pokazać, jakie jest moje stanowisko w tej sprawie. Sport to przede wszystkim szacunek i tolerancja dla innych, pomyślałam więc, że zrobię taki miły gest - mówiła Green Tregaro.

Oburzona tym gestem była m.in. rosyjska mistrzyni świata w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa. - To jest brak szacunku do kraju i naszych obywateli. Popieram działania rządu. Jesteśmy w Rosji, która ma swoje prawa. Być może w innych krajach prawa są inne, w każdym razie każdy, kto tu przyjeżdża, powinien respektować nasze - powiedziała "caryca tyczki" (później tłumaczyła, że mogła zostać źle zrozumiana).

Szwedzka federacja poprosiła więc zawodniczkę o przemalowanie paznokci, żeby trochę przyciszyć sprawę. Doszło bowiem do tego, że paznokcie stały się dyżurnym tematem na konferencjach prasowych innych lekkoatletów. Pytano o stanowisko np. Usaina Bolta, który pochodzi z Jamajki, gdzie homoseksualizm karany jest nawet więzieniem. Sprinter uniknął jednak konkretnej odpowiedzi i powiedział, że jest "neutralny i do polityki się nie miesza".

Ostatecznie Green Tregaro uległa. - Z taką prośbą zgłosiła się do mnie też IAAF (Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki). Czuję, że moja federacja popiera mnie w tej akcji, ale nie chciała mieć żadnych nieprzyjemności ze strony światowego związku. Czerwony kolor też może być symboliczny - stwierdziła lekkoatletka. - A to, co powiedziała Isinbajewa? Byłam zaskoczona, ale to już jej sprawa - dodała.

"Tęczowe" paznokcie podobno stały się jednak bardzo modne w Szwecji. Solidaryzujące się z lekkoatletką czytelniczki dziennika "Aftonbladet" zaczęły nawet przesyłać gazecie zdjęcia swoich podkolorowanych w ten sposób dłoni.