Moskwa 2013. Pierwszy przypadek dopingu potwierdzony

Lekkoatletyczna federacja Trynidadu i Tobago potwierdziła, że powodem wyjazdu Kelly-Ann Baptiste z mistrzostw świata w Moskwie był pozytywny wynik testu dopingowego. Sprinterka nie wystartowała na 100 metrów, choć należała do faworytek tej konkurencji. Z kadry wycofano też Semoy Hackett.
O wycofaniu Baptiste media informowały już w sobotę. Wówczas działacze z Trynidadu i Tobago nie potwierdzili, że chodzi o doping, ale informację tę nieoficjalnie potwierdzili dziennikarze.

W poniedziałek lekkoatletyczna federacja Trynidadu i Tobago (NAAA) wydała oświadczenie w sprawie Baptiste i Hackett, która miała być członkinią sztafety 4x100 metrów.

"Nieobecność dwójki zawodniczek jest związana ze sprawami dopingowymi o zróżnicowanym stopniu i złożoności" - czytamy w oświadczeniu.

"W przypadku pani Baptiste federacja została zawiadomiona 8 sierpnia przez światową federację (IAAF), wciąż nie zostały potwierdzone wyniki i wszelkie dalsze komentarze na tym etapie byłyby przedwczesne i niewłaściwe. W przypadku pani Hackett, IAAF odwołał niedawną decyzję komisji dyscyplinarnej NAAA do zezwolenia na starty zawodniczki, ponownie ją zawieszając w toku postępowania odwoławczego, które odbędzie się przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu w Szwajcarii" - wyjaśnia NAAA.

W czerwcu Baptiste pobiła rekord kraju na 100 metrów wynikiem 10,83 i dawało jej to trzecie miejsce na tegorocznych listach światowych na tym dystansie. Sprinterka miała bronić w Moskwie brązowego medalu wywalczonego w Daegu.

Baptiste trenowała w USA w tej samej grupie co były mistrz świata na setkę Tyson Gay. Amerykanin był w tym roku najszybszy na świecie, ale także przyłapano go na dopingu i do Moskwy w ogóle nie przyleciał.Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone

Więcej o: