Lekkoatletyka. Wszczęto postępowanie przeciwko jamajskim sprinterom

Włoska policja wszczęła śledztwo w sprawie naruszenia tamtejszych przepisów antydopingowych przeciwko byłemu rekordziście świata na 100 m Asafie Powellowi, sprinterce Sherone Simpson oraz trenerowi Christopherowi Xuerebowi.
Nowa edycja Wygraj Ligę już jest! Załóż swoją ligę i zaproś znajomych do gry »

Dochodzenie wszczęto dzień po tym, jak policja skonfiskowała nieznane substancje w pokojach hotelowych podejrzanej trójki. Powell i Simpson są wśród piątki jamajskich lekkoatletów, u których wykryto niedozwolone środki po mistrzostwach Jamajki.

Powell i Simpson przyznali w niedzielę, że nie przeszli testów antydopingowych, i oboje stwierdzili, że nie przyjmowali niczego zakazanego świadomie. Włoska policja przypuszcza, że Xuereb podawał im zakazane specyfiki.

Prokuratura w Udine uważa, że trójka, przeciwko której wszczęto postępowanie, naruszyła artykuł 9 prawa antydopingowego, który zabrania spożywania i rozporządzania zakazanymi substancjami. Policja czeka na wyniki badań skonfiskowanych substancji.

Lignano Sabbiadoro, gdzie nocowali Powell, Simpson i Xuereb, od lat było bazą jamajskich sprinterów w trakcie sezonu.

Powell to były rekordzista świata w biegu na 100 m (9,74 s) i złoty medalista olimpijski z Pekinu w sztafecie 4 razy 100 m. W sztafecie zdobył też mistrzostwo świata w 2009 r. Sherone Simpson to złota medalistka igrzysk w Atenach w sztafecie 4 razy 100 m oraz zdobywczyni srebrnego medalu w sztafecie na IO w Londynie. Jej największym indywidualnym osiągnięciem jest zdobycie srebrnego medalu w biegu na 100 m na igrzyskach w Pekinie.