Lekkoatletyka. Adidas zawiesił kontrakt z Tysonem Gayem

Firma Adidas zawiesiła kontrakt sponsorski z Tysonem Gayem po tym, jak został on przyłapany na dopingu. Już wiadomo, że Amerykanin nie wystartuje w sierpniowych mistrzostwach świata w Moskwie.
Przypomnijmy, że o pozytywnym wyniku testu antydopingowego Gay poinformował osobiście podczas telekonferencji. Próbkę badała amerykańska agencja antydopingowa USADA po zawodach rozgrywanych 16 maja. Pozytywny wynik badania oznacza, że Amerykanin nie wystąpi w mistrzostwach świata w Moskwie.

W związku z takim wynikiem testu decyzję o zawieszeniu kontraktu ze sprinterem podjęła firma Adidas. - Jesteśmy zszokowani i dopóki nie będzie dowodów, że doniesienia nie są prawdziwe, musimy zawiesić kontrakt z lekkoatletą - poinformował rzecznik Adidasa.

Gay był związany kontraktem z Adidasem od 2005 roku. - Nie będę tworzył spiskowej teorii... Po prostu zaufałem pewnej osobie, która mnie zawiodła. Popełniłem błąd - powiedział dziennikarzom Gay. Z opisu agencji Reuters wynika, że Amerykaninowi łamał się głos. Gay miał też przyznać, że nigdy świadomie nie użył zakazanej substancji.

30-letni Gay to drugi najszybszy sprinter w historii. We wrześniu 2009 r. przebiegł 100 m w czasie 9,69. Należący do Usaina Bolta rekord świata wynosi 9,58. 21 czerwca 2013 Gay w Des Moines pokonał 100 m w 9,75, o 0,06 wolniej od rekordu życiowego i kraju, zdobywając tytuł mistrza USA. Ten rezultat otwiera obecnie tegoroczne tabele.